עזרה צור קשר
עידן-הדלי - מגזין וירטואלי על אנשים, טבע, כדור הארץ והעידן החדש
???? ???????

כשבן דוב פגש את לייטמן 
מאת: ניב נבון 
     
 
ד"ר יואב בן דב משוחח עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן על מיסטיקה, רוחניות קבלה ופילוסופיה.
.
יואב בן דב: אני עוסק בפילוסופיה של המדע, באתי מתחום הפיסיקה, ושנים רבות אני מסתובב בין תורות המזרח.
.
מיכאל לייטמן: אני עוסק בקבלה קרוב לשלושים שנה, יש לי תואר בפילוסופיה, במדע, בביוקברנטיקה ואנטולוגיה. האם יצא לך לעסוק בקבלה?
.
יואב בן דב: מעט מאוד. אבל אני בהחלט מרבה לשאול, מהי המציאות?
המדע הקלאסי גורס שהמציאות היא חומר בלבד, ואין לו כל משמעות או תכלית. אבל כיום קמה תורת הקוונטים, שאומרת שהמציאות היא הרבה יותר מחלקיקי חומר.
אולי הגדרת הפיזיקה למציאות אינה מקפת מספיק, וצריך לחפש את התשובה ל"מהי המציאות" במקום אחר, בתורות מיסטיות למיניהן?
.
מיכאל לייטמן: השאלה העיקרית היא, מה נותנת לי חקירת המציאות מעבר למדע? האם היא תביא לי חוויות נוספות?
.
יואב בן דב: הגענו לתחושת ריקנות בתרבות המודרנית. יש עושר חומרי ורמת חיים גבוהה, ולפתע האדם מרגיש ריק, משהו חסר לו. יש לו שאלות שאין לו עליהן תשובה, והוא אפילו לא יודע איך לנסח אותן. אז מתחיל החיפוש הרוחני.
.
מיכאל לייטמן: החיפוש הוא בעצם שאיפה לחוות חיים טובים יותר?
.
יואב בן דב: יש תורות מיסטיות שבהן אתה אמור לשחרר את עצמך מהסבל, יש כאלו שאתה אמור לשחרר את האנושות מהסבל.
מיכאל לייטמן: אז הכוח העליון הוא רע, ואנחנו צריכים לתקן את מעשיו הרעים?
.
יואב בן דב: בבודהיזם למשל, אין כוח עליון. אין דיבור על איך הגענו לפה, אלא רק על איך יוצאים מפה.
.
מיכאל לייטמן: אסור לדבר עליו או שאין כוח עליון?
.
יואב בן דב: שאלו את הבודהא, והוא סרב לענות. הוא אמר, "אם בא אליי אדם שנעוץ בבשרו חץ, איני שואל, איך ולמה ירו את החץ? אני מלמד איך להוציא את החץ".  
.
מיכאל לייטמן: זו נראית לי גישה די שימושית, חומרית, כדי לברוח מהסבל. חיפוש אחר תרופה ותו לא.
.
יואב בן דב: רוב שיטות המיסטיקה אומרות, שאתה יכול להגיע בהבנתך השיכלית עד גבול מסויים, אבל הדבר האמיתי הוא מעבר לתפיסת השכל. כי החוויה הרוחנית היא אקסטטית, הרגשת הניצוץ האלוקי בתוכך.
.
מיכאל לייטמן: הדבר שמייחד את "חכמת הקבלה" מול כל התורות הללו, הוא עצם היותה מדעית. לא מדובר רק בלחוות ולהרגיש, אלא ניתן גם למדוד, ועל ידי שרטוטים ונסיונות, להביא תמונה מדויקת, שגם מישהו אחר, שלא חש את אותה תופעה, יוכל לעבור אותה, ולדעת מה בדיוק חווית אתה.
.
יואב בן דב: הקבלה ביחס למסורות כולן, בהחלט נתפסת כמערכת המסודרת והמאורגנת ביותר של תיאור המציאות הרוחנית. הקבלה הרחיקה לכת יותר מכל תפיסה אחרת, בבניית מערכים מסודרים שניתן להתייחס אליהם גם באמצעות השכל.
ביסודו של המדע המודרני יושבת אמונה שבבסיס המציאות יושבת "הנוסחה" שמשלבת בתוכה שכל ורגש. מה אומרת הקבלה בעניין?
.
מיכאל לייטמן: תפיסת המציאות לפי חכמת הקבלה היא פשוטה וברורה מאוד. אנו נמצאים במקום, חלל, אם אפשר לתאר אותו כך, שבו פועל חוק אחד בלבד שנקרא "אור", כוח אחד שפועל על חומר הבריאה. חומר הבריאה הוא רצון להנות, רצון לקבל, והחוק שפועל עליו, נקרא "הטבע" או "אלוקים", והוא שדוחף את החומר, את הרצון לקבל, להתפתחות.
הרצון לקבל מרגיש רק את עצמו, את מה שהוא מקבל לתוכו. הוא מרגיש את הדברים רק בהתאם לרמת יכולתו להימצא בהשוואת הצורה עם אותו החוק, עם האור.
כל החוקים במציאות, גם אלו שבעולם הזה, פועלים לפי השתוות הצורה של הנברא עם המציאות. כל דבר שאנו מרגישים, מורגש בנו לפי השוואה, של גלים וכדומה, בין אם מדובר בראיה, שמיעה וכולי. אנו יכולים להרגיש תוצאה כביכול מבחוץ, רק אם היא קיימת בנו בפנים.
לפי הקבלה קיימת תופעה כללית בה הנברא נמצא בתוך האור, בתוך החוק הכללי, ובמידה שהוא משתווה אליו מבפנים, הוא תופס אותו. החלק שהנברא תופס, מצייר בו את תמונת העולם, וכך הוא מתאר את עצמו, ואת סביבתו.
אם תמונת המציאות נובעת מתוך טבע האדם, אז בעצם עלינו לחקור את עצמנו. ממה אנו בנויים? איך מסודר המבנה הפנימי שלנו?
כשנעשה כן, נדע מדוע אנו תופסים את המציאות בצורה זו או אחרת. נדע באילו מדרגות ורמות נוכל לשפר את תפיסת המציאות שלנו, את הראייה הפנימית שלנו. נבין לְמה עלינו להשתוקק, מה דוחף, מעורר, ומחייה אותנו.
כלומר החיפוש כולו הופך להיות פנימי, בתוך טבע האדם. כי מחוצה לנו, איש לא יודע מה נמצא, ולכן לא יכול לחקור. אלא, מספיק שנחקור את הפנימיות שלנו, וכיצד ניתן להשתפר ולהשוות את עצמנו למשהו מבחוץ.
.
יואב בן דב: חלוצי המדע מצאו קירבה בין מציאות רוחנית, לבין מציאות פיסיקלית, ושאיפתם היתה ליצור מבנה ידע שיקיף את הכל.
.
מיכאל לייטמן: את זה בדיוק פותחת הקבלה. היא נותנת לאדם אמצעי לדעת בכמה הוא משווה את עצמו למציאות שמחוץ לו. היא מאפשרת לראות, לבקר, לבדוק ולמדוד, מהי מידת הקשר, מידת ההתאמה, בין האדם לבין החוק הכללי שבטבע, האלוקות.
.
יואב בן דב: האידיאל האנושי הוא להיות הוויה שלמה, האם הקבלה יכולה להביא את האדם למימוש השאיפה הזו?
.
מיכאל לייטמן: הקבלה היא בהחלט האמצעי לזה. כאשר אדם מתחיל לחבר מוח ולב, להרגיש את העולם ולהבין אותו, אז הוא מבין גם את ההתחלה והסוף.
אין פה סבל, אלא מיד מורגשת בו השלמות שבמבנה הזה. משום שחוסר השלמות נובע דווקא מתוך הניגודיות שבין "מוחא וליבא".
לכן אין צורך להרחיק לכת, מרגע שאדם ניגש לראות את המציאות, דרך הנוסחה שלפיה "הכל אחד", ובה מוח ולב מתחברים, הוא כבר מרגיש את השלמות. לכן לדעתי הקבלה יכולה להיות הפתרון.
.
יואב בן דב: ללא ספק יש יתרון בזה שבקבלה אינך נדרש להשאיר את השכל מחוץ למשחק. את החוויה הרגשית שלנו כבני אדם, המדע שם בצד, ואת החוויה הרציונלית שכחו הדתות והכתות המיסטיות. ובעצם איני רוצה לוותר על אחד משני אלה, איני צריך לחתוך אחד בשביל להיות שלם. אלא את השלימות אשיג מכך שאצליח לשלב אותם יחד. ואולי זה המקום שבו הקבלה נותנת לאדם את הפתרון שהוא מחפש.
.
על המשתתפים:
ד"ר יואב בן דב - למד פיזיקה ופילוסופיה של המדע באוניברסיטאות תל אביב ופריז, והתמחה בחקר המשמעות הרעיונית של תורת הקוונטים ושל מדעים חדשים אחרים. מורה הטארוט הראשון בישראל (מאז 1979), ומחבר הספר ''קריאה בקלפים''. לימד באוני' ת"א ובאוני' דל וייה בקולומביה. כותב ומרצה בנושאי מדע ומיסטיקה, תורות המזרח, חינוך והוראת המדעים, תרבות דיגיטלית ומסיבות טראנס. יועץ ומנחה סדנאות ללימוד קלפי טארוט, פסיכומאגיה והתפתחות אישית.
.
הרב ד"ר מיכאל לייטמן (MsC בביו קיברנטיקה PhD בפילוסופיה) עומד בראש תנועת בני ברוך . תלמידו של המקובל הרב ברוך אשלג, ממשיך דרכו של אביו הרב יהודה אשלג ("בעל הסולם" - מחבר פירוש "הסולם" לספר הזוהר). הרב לייטמן הוא מחברם של למעלה משלושים ספרי קבלה שתורגמו לשפות רבות, מרצה מבוקש בקהילות מדעיות באירופה ובארה"ב.
.
ניב נבון הוא כתב בעיתון "קבלה לעם". "קבלה לעם" הוא עיתון א-פוליטי, לא מסחרי ומטרתו היא להפיץ בצורה חופשית וללא תשלום את הידע העצום הטמון בחכמת הקבלה האותנטית.
 
 

תגובות למאמר

הוסף תגובה      

לא נמצאו נתונים

הוסף תגובה      

עידן-הדלי - גולשים לעידן החדש
הערה חשובה: הנכם נדרשים לקרוא בעיון את תקנון האתר לפני הגלישה והשימוש באיזורים השונים
מותאם לצפיה ברזולוציה של 800 על 600 פיקסל

ניהול תוכן מבית עידן-הדלי           חבילות אירוח אתרים
 

עידן-הדלי לאסטרולוגיה, הורוסקופ, תקשור, קריסטלים, פירוש חלומות, מטפלים, מיסטיקה, רוחניות, ריפוי טבעי ועוד מנושאי העידן החדש.