עזרה צור קשר
עידן-הדלי - מגזין וירטואלי על אנשים, טבע, כדור הארץ והעידן החדש
???? ???????

נא להכיר - היינדל טארוט HAINDL TAROT 
מאת: גפן 
     
 
taro_01.jpgכיצד גיליתי את הקלפים
יום ראשון של סופשבוע אמסטרדמי שמשי של אמצע אוקטובר. השעה שש וחצי בערב, אור מלא בחוץ ורחובות מלאים אדם. אני עוברת על יד עוד חנות ספרים, בקצה שכונת היורדן ברחוב שכבר נושק למרכז העיר. חלון הראווה של החנות צנוע, עץ ישן, כמה מדרגות מובילות למעלה. אני מסתכלת קצת משועממת בספרים שבחלון, תשושה מיום שלם של טיולים נעימים בשכונת יורדן, רואה ספר על בודהיזם, ספר על קבלה, עוד ספר בהולנדית עם תמונות מהמזרח…אבל החנות סגורה. תהיה פתוחה מחר עד השעה שש בערב.
למחרת, יום שמש קסום, הולכת לאורך נהר האמסטל הרחב והיפה, הליכה שלא הספקתי לעשות בביקור הקודם. נהר האמסטל רחב וקצת תעשייתי לעומת הרחובות האחרים ולכן אחרי שעברתי את מחציתו שנראיתה לעין התיישבתי בבית קפה קטן של פועלים ואחריו פניתי למרכז העיר.
השמש עוטפת אותי ומחייכת. העצים מנצנצים בירוק עז כשצידם האחורי הלבן של העלים מבצבץ וצוחק ברשרוש ממזרי. אני מוצאת עצמי צועדת, כמעט מרחפת מקסם הרחובות והתעלות, לעבר החנות שראיתי אתמול, ללא ציפיות גדולות. עוד חנות עלובה של ספרי יד שנייה, אני חושבת ביהירות מה.
נכנסת לחנות בחיוך שליו. בחוץ התעלה, קרני אור עוברות דרך העצים נשברות על המים בעיגולים קורנים וקוים מרצדים.
בתוך החנות אני מגלה כי קסם היום המיוחד הזה ממשיך איתי. החנות עצמה אוצר בלום של ספרות מיסטיקה, רוחניות ופילוסופיות אזוטריות. במרכז החנות שולחן עגול עם כסאות מזמינים לשבת ולקרוא.
על אחד ממדפי הטארוט אני רואה שני ספרים על היינדל טארוט. על העטיפה צילום צבעוני של קלף הכהן ובפנים צילומי שחור לבן של הקלפים ליד ההסברים. חפיסה יפה. אני מעיינת.
אחרי ארבע שעות כבר שש בערב. אני מחכה עד אחרון הלקוחות בחנות עד שמצליחה לנתק עצמי מהמדפים ולגשת עם ערימת ספרים מתנדנדת למוכר. מסתבר שהוא הבעלים שפתח את החנות עם שותף כשהיו היפים יפים בסוף שנות השישים העליזות, או ליתר דיוק בשנת 1970. הם פתחו את החנות במטרה להפוך את סוג הידע הזה ליותר נגיש לאנשים, בתקופה שבה לא ראית בכל חנות רשת ספרים שנפתחת מדף המוקדש לעידן החדש. ולכן, הלקוחות יכלו אז כמו היום גם לשבת ולקרוא, ולהחליף ספרים – גם למי שלא יכל להרשות לעצמו לקנות. כדי שידעו ויפקחו עיניים.
אני מראה לו את הספר על טארוט היינדל, האחד שיכולתי להרשות לעצמי לקנות, אחד מתוך ערימה לא מבוטלת של ספרים, ושואלת אם במקרה הוא מכיר את חפיסת הטארוט הזו? הוא שולח מבט אל המדף העליון שלימינו ושולף חפיסה בצבע ורוד אפרסק עם תמונות קלף השוטה וגלגל המזל עליה. בצידם האחורי של הקלפים עין מביטה. אני מסתכלת עליה בחזרה ואוהבת את הקלפים.

taro_02.jpg ייחודיות הקלפים
רק לאחר שהגעתי לארץ הבנתי את העושר האמיתי של הקלפים. בקריאה בספר שנכתב על ידי רייצ'ל פולאק,
שישבה עם הרמן היינדל ואשתו במספר פגישות, עולה כי טארוט היינדל יצא לאור בשנת 1988, כשהיינדל היה בן שבעים ושמונה, וכי הספיק לרכוש ידע עשיר וגישה חכמה הבאים לידי ביטוי בקלפים. אחת מתחנות המעבר בחייו הייתה במחנה עבודה במלחמת העולם השנייה.
פולאק לא מזכירה את העובדה הזו הרבה ולכן הפרטים אינם לגמרי ברורים, אך בתיאור לקלף המוות בו נראה ענף עץ ליבנה, כותבת פולאק כי בעודו במחנה, שם חזה בחבריו מתים ועמד מול המוות פעמים רבות בעצמו, שאב היינדל תקווה ממראהו של עץ ליבנה צעיר שצמח ליד הגדר מחוץ לשטח המחנה. פולאק מתארת את העוצמה הרוחנית ששאב היינדל מהעץ, מתבונן בו ומחכה עימו שיגיע האביב ואיתו השמש, במשפט תמציתי: "בעולם המוות, הראה לו העץ את דרך החיים". [בתרגום חופשי]

הקלפים מביאים לידי ביטוי מסורות שונות מכל העולם, מהאינדיאנים של צפון אמריקה, דרך אי-צ'ינג, אסטרולוגיה, הינדואיזם, מצרים העתיקה, הרונים של צפון אירופה, אסטרולוגיה ועד לקבלה וליהדות. כולם באים לידי ביטוי מתוך תודעה רחבה חובקת כל, מתוך אחדות כוללת שבה יש כבוד ומקום לכל אחד.

taro_03.jpgהנקודה היהודית

"הנקודה היהודית" בולטת בארקנה הגדולה בהתאמת אות מהאלפבית העברי והפירוש הקבלי שלה. יש התייחסות גם למשמעות שם האות, כמו פ' – פה בקלף המגדל וסיפור מגדל בבל והלשונות שנתבלבלו כעונש על חטא היוהרה, וכמו האות כ' - כף בקלף גלגל המזל שאליה מצרפת פולאק סיפור על היינדל שלפני שידע את משמעות האות צייר במרכז הגלגל כף יד כמראה על אדם השולט בגורלו, כשיש להכיר באותה המידה בארעיות ובחוסר השליטה במאורעות החיצוניים החולפים.

בקלפים עצמם ישנם סמלים ואירועים יהודיים, כמו בקלף הכהן הגדול בו מצויירים זקן חכם ומזוקן ולצידו בנו ונכדו חובש הכיפה כשמעליהם נקודת אור מנצנצת. הקלף מראה בין השאר את הידע העובר מדור לדור ואת חשיבותה של מסורת וקהילה.

גם בארקנה הקטנה מצאתי "נקודה יהודית". הקלף המכונה "הרמוניה" הוא קלף שתי אבנים, המקביל לשני מטבעות, מצוייר כשני סלעים אפורים העומדים באויר ברקע של מישורי פסים מתפתלים. פסים אלה, כותבת פולאק, מראים בין היתר גם את פסי הטלית.

אי צ'ינג
האי-צ'ינג מופיע על כל קלף של הארקנה הקטנה מלבד קלפי האסים וקלפי החצר. בספר כותבת פולאק את הפרשנות לכל הקסאגרמה [שישיית קווי היין והיאנג, שישה קוים שלמים ושבורים זה מעל זה ב64- קומבינציות שונות] שהיינדל שייך לכל קלף. כשמופיע הקלף הפוך, מתהפכת במשמעותה גם ההקסאגרמה שנקראת כעת לפי הקוים בסדרם ההפוך החדש, וכמובן שלמי שמבין מעט יותר בספר התמורות של האי צ'ינג, התוספת הזו מהווה ממש חגיגה.
דוגמא יפה לדרך בה התאים היינדל את השישיות לקלפים היא בקלף שני גביעים שהיינדל קורא לו "אהבה", ובקלף שישה מטות הנקרא "נצחון". היינדל התאים לקלף שני הגביעים מלא הרגש את השישייה הראשונה שמורכבת משישה קוים יאנגים זכריים "היוצר", בעוד שלשישה מטות התאים את השישיה השנייה המורכבת כולה משישה קוים שבורים יינים נשיים "המקבל". פולאק כותבת על ההתאמה הזו כי "כפי ש'נצחון' יכול לבוא רק דרך קבלה לאחרים, כך 'אהבה' פועלת ככוח יוצר בעולם. ב'יוצר' קיימת אחריות להשתמש בכוח כדי לעזור לאחרים…כדי שאהבה תשאר חיה היא חייבת להתעלות מעבר לסיפוק אישי". הצבעים בקלף מבטאים גם הם את השימוש בשני הכוחות, היין והיאנג, עם צבעי כחול לקבלה ואדום לפעולה.

סמלים נוספים לארקנה הגדולה: רונים (Runes), אסטרולוגיה וארבעת האלמנטים
בדומה לאותיות האלפבית העברי, בקלפי הארקנה הגדולה ישנה אות נוספת בכל קלף. הרונים הם האלפבית ששימש בכמה ארצות גרמניות לפני פלישת האימפריה הרומית, שהנחילה לרוב הארצות שכבשה את השימוש באלפבית שלה. כמו בקבלה, כך גם לכל אות של הרונים יש משמעות מיסטית. פולאק מביאה בספרה את המשמעויות של הרונים ומעניין לראות את המשמעות של האות העברית במקביל למשמעות הרונים של אותו הקלף - כיצד הם מתחברים, מוסיפים ומעמיקים את משמעות הקלף.

לכל קלף מוצמדים מזל או פלנטה אסטרולוגיים שמשוייכים לו וקטגוריה נוספת היא ארבעת האלמנטים: אדמה, מים, אש ואויר. היינדל מחובר אל כל אלה גם מכיוון המסורות העתיקות שראו את העולם, את בני האדם ואת פעולותיהם כמורכבים ומונעים על ידי ארבעת האלמנטים. גם אצל האינדיאנים של צפון אמריקה קיים עניין ארבעת האלמנטים, ארבעת רוחות השמים, ארבעה צבעים וכו'. ארבעת האלמנטים מודגשים גם על ידי הצבעים – היינדל צייר את הסמל האסטרולוגי ותחם כל קלף בצבע המסמל את אחד האלמנטים: אדום לאש, כחול למים, לבן לאויר וצהוב-אוכרה לאדמה.
taro_04.jpg

קלפי החצר
את קלפי החצר סידר היינדל לפי ארבעת היסודות וארבעת כיווני השמיים:
מטות – אש, מזרח, הודו (הינדואיזם);
גביעים – מים, צפון, אירופה;
חרבות – אויר, דרום, מצרים;
אבנים – אדמה, מערב, צפון אמריקה.

taro_06.jpg היינדל החליף את ההיררכיה שנהוגה בדרך כלל וקבע את האימהות, המקבילות למלכות בראש ההיררכיה, אחריהן את האבות, הבנות ולבסוף, במקביל לנער, את הבנים. לכל אחד מהם התאים דמות מתוך העולם שחובר להם, לדוגמא: אב הגביעים בצפון - אודין מהמיתולוגיה הסקנדינבית, בן הגביעים בצפון - פרסיפאל מאבירי השולחן העגול וסיפורי הגביע הקדוש, אם הגביעים בצפון - ונוס מווילנדורף, צלמית אשה מלאה שנמצאה על יד עיירה אוסטרית ותוארכה כבת שלושים עד חמישים אלף שנה; בת האבנים במערב – אשת הבאפלו הלבנה; אב החרבות בדרום – רא, האל המצרי; אב המטות במזרח - בראהמה.

בסוף הספר מוצעת פרישת קלפים מעניינת, לפניה מחלקים את החפיסה לשלוש חבילות של קלפי הארקנה הגדולה, הארקנה הקטנה וקלפי החצר. מכל חבילה מוציאים קלפים לעמדות מסויימות, כשעמדות קלפי החצר הן "השואל", "העוזר" ו"המורה". פולאק כותבת פירוש לכל קלף בכל אחת מהעמדות כשהדמויות של כל אחד מהקלפים הופכות למדריך רוחני אמיתי אשר בכוחו ניתן להיעזר או ללמוד.

להשאיר מאחור
את הספר השני שהיה כמדומני על הארקנה הגדולה לא קניתי. כמו כן, השארתי מאחור ספר עב-כרס על הינדואיזם, בודהיזם וטאואיזם, ספרי אסטרולוגיה למכביר (הגם שרכשתי כמה), ועוד ועוד.
מה שנותר בידי הוא עולם ומלואו. קלפים רוחניים, תומכים וחכמים. ציורים מלאי השראה של הרמן היינדל וגם כלי לימודי ממדרגה ראשונה. הקלפים והספר פותחים צוהר לתורות שונות, סימבולים ושיטות חיזוי וייעוץ נוספות. אני יכולה רק להמליץ על הקלפים הללו ולו רק כדי לקבל מעט מן השילוב של חוכמתן של מסורות רוחניות בבגרות נפשית ורוחנית כפי שניתן בקלפים של היינדל ובפירושיהם.

פולאק כותבת בהקדמה: "היינדל טארוט חובקים מסורות רוחניות של תרבויות רבות. כשלעצמו, אין בכך ייחוד, שהרי חפיסות טארות רבות משלבות אמנות מתרבויות ומיתולוגיות שונות. אך היינדל טארוט, מחברים את המסורות האלו לנסיון אמיתי. שבעים ושמונת הציורים משקפים את מסירותו של היינדל לטבע, את ההכרה שלו בנשי, את מסעותיו, את מפגשיו עם מורים קדושים ונשמות, את הכבוד שלו לכל האנשים, את השקפתו הפוליטית לגבי האחריות לעבר ולעתיד ואת המשברים שעיצבו את הבנותיו."
taro_07.jpgtaro_08.jpg
אנקדוטה קטנה לפני סיום: כאמור הקלפים יצאו לאור עוד בשנת 1988, ולכן מעניין לראות את קלף המגדל כגורד שחקים שמתמוטט עקב התפוצצות, רגע לאחר הפיצוץ.

taro_09.jpg

בקלף רואים את המגדל עדיין עומד כשהפיצוץ בחלקו העליון…


גפן geffen246@walla.com
®©ינואר 2005. כל הזכויות על המאמר שמורות לגפן
 
 

תגובות למאמר

הוסף תגובה      

לא נמצאו נתונים

הוסף תגובה      

עידן-הדלי - גולשים לעידן החדש
הערה חשובה: הנכם נדרשים לקרוא בעיון את תקנון האתר לפני הגלישה והשימוש באיזורים השונים
מותאם לצפיה ברזולוציה של 800 על 600 פיקסל

ניהול תוכן מבית עידן-הדלי           חבילות אירוח אתרים
 

עידן-הדלי לאסטרולוגיה, הורוסקופ, תקשור, קריסטלים, פירוש חלומות, מטפלים, מיסטיקה, רוחניות, ריפוי טבעי ועוד מנושאי העידן החדש.