עזרה צור קשר
עידן-הדלי - מגזין וירטואלי על אנשים, טבע, כדור הארץ והעידן החדש
???? ???????

מי-החיים - משמעות המים בתרבויות שונות 
מאת: דר' ירון זפרן (Ph.D) 
     

בימים בהם נמצאת בכותרות שאלת עתיד המים כמקור קיומנו הפיסי, מצאתי לנכון להציג כמה רעיונות על אודות המשמעות המטאפיסית של המים, שהרי המאטפיסיקה היא הממד הנסתר של הרובד הפיסי, או כפי שאני נוהג לעתים לומר, עם קריצה - "המטאפיסיקה מתחילה במקום שבו הפיסיקה מתה".

 

המים הם הבסיס לקיומנו, ועל כן הם מהווים מוטיב חזק בכל התרבויות. אם נתבונן בתרבויות עתיקות, כמו התרבות היוונית או הקלטית, או בנצרות, באיסלם וביהדות - בכולן המים מופיעים במקום מרכזי ביותר. במרבית התרבויות המים מקושרים לחיים, וזה מובן. המים הם נוזל החיים, ולמעשה כל חיינו סובבים סביב ובתוך נוזלים המקושרים לחיים ומהווים את הבסיס לקיומנו:

הזרע הוא הנוזל היוצר את החיים. מי השפיר הם המים העוטפים את העובר עם היווצרותו ועד לידתו; חלב האם הוא הנוזל המזין את התינוק עם היוולדו, והדם הזורם בעורקינו הוא נוזל החיים ומורכב ברובו ממים. גם גוף האדם מורכב ברובו המכריע ממים.

כדור-הארץ עצמו מוקף ברובו מים, כך שלמעשה מים מקיפים את כל חיינו מכל עבר, ומכאן חשיבותם הרבה.

המים – מקור החיים

על-פי מרבית המקורות הדתיים, המים הם מקור החיים. בתנ"ך באחת משורותיו הראשונות נאמר: "ורוח אלוהים מרחפת על-פני המים", מכאן שגם על-פי היהדות החלו החיים על-פני

כדור-הארץ במים. אם נפנה למדע, גם תורת האבולוציה מבהירה לנו כי החיים החלו במים. בתחילה היה כדור הארץ מכוסה כולו במים, ובעלי-החיים השונים נוצרו מיצורים ימיים שונים.

גם אצל הסינים אנו רואים אמונה דומה. פירוש המילה הסינית "פנג שואי" - פנג=רוח ושואי=מים, כך שגם על-פי הסינים הכול החל מרוח וממים.

מוטיבים מרכזיים הקשורים למים

המים כמרפאים

בתרבויות רבות חוזר רעיון "מי החיים" או "מי הנעורים" המחזירים לאדם את נעוריו או מעניקים לו חיי נצח. "מעיין הנעורים" מופיע בתרבויות רבות, ולאורך כל הדורות חיפשו אחר מעיין שכזה. מים מסמלים את ההפך ממוות ומחלות ועל-כן מקושרים לריפוי.

השימוש במעיינות המרפא בכל העולם נולד בשל שאיפה זו של האנושות, ואכן ברחבי העולם קיימים מעיינות שונים שמימיהם נחשבים לטובים במיוחד ולבעלי יכולת ריפוי. אחד המעיינות המפורסמים מכולם הוא מעיין גלסנבורי שבאנגליה, שביקרתי בו בשנה שעברה.

על-פי המסורת, זהו המעיין שמתחתיו קבור הגביע הקדוש המכיל את דמו של ישו. המסורת מספרת כי לאחר שקברו את הגביע עם דמו של ישו תחת המעיין, האדימו מי המעיין.

ההסבר המדעי לצבעם האדמדם של המים הוא שהמים מכילים תחמוצות ברזל. תחמוצות אלה מעניקות למים, לבד מן הצבע האדום, גם סגולות ריפוי. אתר זה נחשב למקום עלייה לרגל ומכל רחבי העולם נוהרים אליו. העיירה גלנסבורי כולה מתפרנסת מרפואה אלטרנטיבית ומשופעת במרפאים למיניהם.

המים כמטהרים

המים מסמלים גם התחדשות, טוהר, לידה, ניקיון.

סיפור המבול, לדוגמה, הוא סיפור של התחלה מחדש, של ניקיון. העולם היה מלא ברשעים ובעוולות והמים שימשו דרך לנקות את העולם ממעשים רעים.

מים יכולים אם כך לנקות הן את החיצוניות כגון מלכלוך והן את הפנימיות כגון מחטאים.

סיפור נוח ומשפחתו הוא למעשה סיפור לידתה מחדש של האנושות כולה, לידה הקשורה כמובן במים. החיים התחילו במים בבריאת העולם והסתיימו במים עם המבול, אך דרך המים נבראו החיים מחדש, ובני-האדם קיבלו הזדמנות נוספת לשנות את דרכם.

המים כמטהרים בדתות הגדולות

באיסלאם למים איכות של טיהור ועל-כן המוסלמי האדוק מתרחץ לפני כל אחת מחמש התפילות שהוא מחויב אליהן בכל יום. מנהג זה החל למעשה אצל הכוהנים המצריים, אלו היו מחויבים מן הבחינה הדתית לרחוץ פעמיים ביום ופעמיים בלילה.

ביהדות מנהגים רבים הקשורים למים ולטיהור, כגון נטילת ידיים, טבילה במקווה ומנהג ה"תשליך" - הליכה למקווה מים גדול והשלכת החטאים אליו.

גם לנצרות קשר הדוק למים: לישו ולנצרות קשר עמוק לנהר הירדן ולכינרת. ישו הלך על המים והוטבל על-ידי יוחנן המטביל במי הירדן.

בהודו קיים הרעיון של ניקוי הגוף והנפש על-ידי רחצה. ההודים יורדים לרחוץ בנהר הגנגס, הקדוש בנהרות הודו, היוצא מהרי ההימליה - "בית האלים".

מיתה על גדות נהר הגנגס ופיזור האפר במורד הזרם היא המיתה המועדפת על ההינדי המאמין. ההודים נכנסים לנהר כדי להיטהר סמלית, אך מה שקורה בנהר זה מבחינת התברואה הוא מחריד. ההודים עושים בנהר את צרכיהם, מכבסים בו את בגדיהם, רוחצים בו וזורקים אליו את מתיהם. ייתכן איפוא שבמים אלה אכן קיים משהו קדוש ומופלא אחרי הכול, שאם לא כן, נראה כי המגפות היו מכריעות את ההודים זה מכבר.

המים כיסוד נשי

מים מזוהים במרבית התרבויות כאלמנט נשי. התפיסה העממית רואה בגבר את השמש, ובאשה -  את הירח. הירח הוא האחראי למחזור הגאות והשפל, ומחזורו 28 יום, כמו המחזור החודשי של האשה. בברזיל לים יש אלה ששמה האימנז'ה, ופעם בשנה נשים יוצאות לים ומקריבות לה מתנות כמו בשמים ומחרוזות. אלה זו היא גם אלת האהבה.

המים - אמונות עממיות ואגדות 

אמונות עממיות הקשורות במים ובחיות מים

הדגים הם סמל של הגנה ומזל בכל התרבויות. מאחר שדגים מתרבים במהירות, היו מקושרים מאז ומעולם לשפע, לפריון ולהמשכיות. ביהדות, לדוגמה, נהוג לאכול בשל כך ראש של דג

בראש-השנה.

הדגים אף חיים מתחת למים, ועל-פי האמונה העממית המים מעניקים להם, הגנה מעין הרע כך שדבר לא יכול לפגוע בהם.

משום שהים הוא הפכפך, לימאים אמונות תפלות רבות הקשורות בים:

* אין נותנים לספינה את המספר 13, כי זהו מספר חסר מזל.

* ספינה לא תצא להפלגה ביום שישי, כי על פי האמונה זה היום שבו גורשו אדם וחווה מגן העדן.

* בים אסור לומר מילים מסוימות ואסור לשרוק, כי השריקה בלב ים מעירה את הרוח ויכולה

  לגרום לסופות ולטביעה.

* אסור להניח מתים על סיפון האונייה, כי הגופה יכולה להביא לטביעת האונייה כולה.

* על חרטומה של כל ספינה בזמן העתיק היה פסל של נשים עירומות, בדרך-כלל כסמל לפריון.

  אודיסאוס הוזהר לבל יתפתה לשירתן של הסירנות, שהן יצור מים בעל זנב דג וגוף

  אשה ויכולות להדיחו למותו. הוא ציווה על המלחים לקשור אותו אל תורן הספינה ולאטום

  את אוזניהם בדונג כדי שלא לשמוע את שירתן.

סיפורים הקשורים לאגמים ולימים

בארצות רבות קיימים דיווחים על מפלצות בנהרות ובימים. לאורך הדורות התפתחו מיתוסים בקרב עמים שונים, לפיהם לכל מקור-מים רוח השומרת עליו. המפורסמת מהמפלצות כולן היא כמובן זו מלוך נס שבסקוטלנד המושכת אליה מבקרים רבים בכל שנה. לראשונה נצפתה בימי- הביניים, ומאז לאורך הדורות טענו רבים שראו אותה. אף-על-פי שנעשו באגם אינסוף תצפיות וחיפושים, טרם הצליחו למצוא אותה ולוודא שאכן היא קיימת. אבל כל זה אינו מפריע לה להיות מקור הכנסה לא רע לתושבי האזור.

בספר יונה מסופר על דג גדול, כנראה לווייתן, אשר בלע את יונה והקיאו חי אל היבשה כעבור שלושה ימים. אגדה דומה מספרים האינואיטים (אסקימואים). הלווייתן מסמל, אם כך, בכמה תרבויות מוות ולידה-מחדש ואת האפלה שלפני האור. במיתוסים הארקטיים, הסלביים והרוסיים מונחת האדמה על לוויתן גדול - כאשר הוא זז מורגשת רעידת אדמה.

המים על-פי הפנג שואי

מה מסמלים המים אצל הסינים?

האמונה הסינית מחלקת את העולם ל-5 יסודות: מתכת, עץ, אש, אדמה ומים. בתרבות המערב  המים מסמלים את הרגש - הם יכולים להיות גועשים, רגועים ומשתנים במהירות או במחזוריות בדיוק כמו הרגשות שלנו. אצל הסינים הדברים שונים במקצת.

המים על-פי הפנג-שואי מסמלים בראש ובראשונה שפע. המים מזינים את הצמחים ואת בעלי-החיים, ובמקום עם מים רבים יש בעלי-חיים רבים ויבול, ועל-כן יש שם שפע. מסיבה זו אוהבים הסינים הרבה מים בביתם ובסביבתו, אך חשוב להם שהמים יהיו נקיים ובתנועה.

לדוגמה: מזרקה  בכניסה לבית תעתיר שפע על הבית, ובייחוד אם תזרים את המים לכיוון הבית.

בתוך הבית טוב לשים אקווריום עם דגים. הדגים במים יתנו למים תנועה. מקובל לשים באקווריום 8 דגי זהב ודג אחד שחור. 8 הוא מספר מזל אצל הסינים, והדג השחור מסמל בריאות ובא לומר שלא רק הכסף חשוב בחיים.

בריכות נוי גם הן אהובות מאוד על הסינים בתנאי שהם מתוחזקות היטב. אם יש ירוקת במים, כי אז הצ'י - כוח החיים על-פי הסינים - נתקע ואינו זורם. בריכות שחייה גם הן טובות בתנאי שאינן גדולות מדי, שמא "יטביעו את הבית".

כמו כל אחד מן היסודות הסיניים גם המים מייצגים כמה תכונות אנושיות חשובות.

בהיותם נוזליים ומתאימים את עצמם לכלי בו הם נמצאים - הם מתארים את יכולתו של האדם להיות גמיש מנטלית ורגיש, ואת יכולות להתאים את עצמו לנסיבות המשתנות.

בהיותם מסוגלים לחלחל ולהגיע למעמקים, וזאת בשקט ובעדינות ("מים שקטים חודרים עמוק") הם מייצגים את היכולת להיות קשוב וסובלני ולהמתין לזמן הנכון לפרוץ, ומכאן גם את היכולת של רגישות ודיפלומטיות. מים מייצגים גם עומק, מופנמות ודיסקרטיות.

אם לתכונות אלה אתם זקוקים - יועיל לכם להכניס את יסוד המים לעיצוב הבית ומקום עבודכם. את זאת תוכלו לעשות לא רק באמצעות מזרקות ואקווריום, אלא גם על-ידי שימוש בצבעים, בחומרים ובצורות המיוחסים ליסוד המים.

צבעי יסוד המים הם שחור, כחול כהה, ירוק כהה וסגול כהה, תוכלו לשלבם בריהוט, בשטיחים, ובווילונות וכיו"ב.

צורות א-סימטריות וחומרים שקופים וצלולים (כמו זכוכית, קריסטל ומראות) מביאים גם הם את האנרגיה של יסוד המים הביתה.

לדוגמה: שילוב מערכת ישיבה לסלון שצבעה שחור (או צבע כהה אחר), ובמרכזה שולחן זכוכית בעל צורה אמורפית.

כאשר יסוד המים בבית אינו מאוזן - חסר או עודף - ייתכנו תקלות שונות הקשורות למים.

לדוגמה: אצל אחת מתלמידותיי היה יסוד המים חסר במיוחד, ובאופן תמוה סבל ביתה מהצפות חוזרות ונשנות שמקורן בגשמים, בצינור מים שהתפוצץ ועוד.

אצל תלמיד אחר היה דווקא מצב של עודף ביסוד המים, ואצלו הבעיה החוזרת באינסטלציה היתה חסימות בצינורות וקושי בהולכת המים לברזים.

נדמה שעקרון האיזון מתקיים לעתים על-ידי כך שהוא מזמן הצפות במקום שבו חסרים מים, וחסימות במקום בו הם עודפים.

למרות תכונותיהם החיוביות של המים הסינים חוששים מהם במובנים אחרים. היות והמים עמוקים ואפלים (כמו במעמקי הים), הם מקושרים אצל הסינים גם לסכנה ולפחדים.

מסיבה זו מומלץ שלא להכניס מים לחדר השינה לא בצורת מזרקה, לא אקווריום ובוודאי לא מיטת מים.

הסינים, הים, ומגורים לחופו

הים אהוב מאוד על הסינים בתור מקור הצ'י הגדול ביותר. על-פי הפנג שואי המיקום הטוב ביותר לעיר הוא ים לפניה והרים מאחוריה, שיתנו לה תמיכה ואיזון. מבחינה זו, ערים כמו חיפה, אילת, סאן פרנסיסקו, ריו-דה-ז'נרו וקייפטאון ממוקמות במקום אידאלי. אפשר לשים לב שהערים היפות ביותר בעולם בנויות על שפת הים והרים מאחוריהן.

אך כמו בכל דבר אצל הסינים, גם כאן חשוב האיזון, ועל כן לא טוב לגור ממש על שפת הים, כי אז כוח הצ'י חזק מדי. עדיף לראות את הים ממרחק מחלון הבית, מלגור ממש "עליו".

מה הקשר בין מים ומכשפות?

המים מסמלים בנצרות ניקיון ומרחיקים טומאה כיוון שהם קשורים לאלוהות, ומכאן התפתחה האמונה כי השטן ומכשפות אינם אוהבים מים. בעת ציד המכשפות בימי-הביניים,

היו בודקים כל מי שנחשדה בכישוף, בין השאר, באמצעות השלכתה לנהר, קשורה בחבלים. אם צפה - סימן שהמים דחו אותה והיא מכשפה, ואז הועלתה על המוקד; אם טבעה - סימן שהיא זכאית, ואז נמשתה חזרה (אבל במרבית המקרים כבר היתה מתה). סוף טוב לא היה בדרך-כלל לסיפורים הללו.

גם בספר המפורסם "הקוסם מארץ עוץ" נמסה מכשפת המערב כאשר שופכים עליה מים, כי ידוע שמכשפות אינן מסתדרות עם מים.

כיצד נוצר המנהג של השלכת מטבעות למזרקות?

אצל הקלטים היתה אמונה כי לכל מעיין או באר-  רוח השומרת עליה, אמונה הקיימת גם בוודו. כדי שהרוח לא תכעס, מה שעלול היה להביא לכך שהמים יאזלו או לא יהיו ראויים לשתייה, הם היו נוהגים להביא מתנות לרוח הנהר או הבאר. מאמונה זו התפתח המנהג של זריקת מטבע לתוך המים ובקשת משאלה. כיום זורקים בני-אדם מטבעות למזרקות בלא לדעת מה מקור המנהג. קיימות בעולם כמה וכמה "בארות למשאלות", ויש המאמינים שזריקת מטבע לתוכן תביא להתגשמות המשאלה.

ה"ליידי מן האגם"

האגדה המפורסמת על לנסלוט, מ"אבירי השולחן העגול" של המלך ארתור, מספרת כי הוא גודל על-ידי ה"ליידי מן האגם" לאחר מות הוריו. ליידי זו היא שנתנה לארתור את החרב הקסומה ה"אקסקליבר", והוא השליכה חזרה אליה לאגם לפני מותו. מעניין לציין כי חושבים שמקום מותו של ארתור הוא גלסנבורי, המקום שבו נמצאים כיום מעיינות המרפא המפורסמים, ועל-כן הגיע לשם הגביע קדוש.

 

ירון זפרן הוא דוקטור למדעי המטאפיסיקה ופסיכולוגיה טראנספרסונלית, העוסק ביעוץ והוראה של אומנויות הרוח משנת 1986. הוא השתלם כאומן פנג-שואי בארה"ב ובאנגליה, והקים את ה"פקולטה ללימודי פנג שואי": בית הספר הראשון והמוביל בארץ להכשרת יועצי פנג-שואי. דר' זפרן הינו הנציג הרשמי של ישראל בארגון העולמי לפנג-שואי, ומכהן כראש מחקר ב"מרכז הישראלי לחקר פנג שואי". כסמכות מובילה בתחום הוא מייצג את ישראל בכנסים בינלאומיים. טלפון 03-7398573.

 
 

תגובות למאמר

הוסף תגובה      

לא נמצאו נתונים

הוסף תגובה      

עידן-הדלי - גולשים לעידן החדש
הערה חשובה: הנכם נדרשים לקרוא בעיון את תקנון האתר לפני הגלישה והשימוש באיזורים השונים
מותאם לצפיה ברזולוציה של 800 על 600 פיקסל

ניהול תוכן מבית עידן-הדלי           חבילות אירוח אתרים
 

עידן-הדלי לאסטרולוגיה, הורוסקופ, תקשור, קריסטלים, פירוש חלומות, מטפלים, מיסטיקה, רוחניות, ריפוי טבעי ועוד מנושאי העידן החדש.