עזרה צור קשר
עידן-הדלי - מגזין וירטואלי על אנשים, טבע, כדור הארץ והעידן החדש
???? ???????

"מורה נבוכים" לבחירת יועץ או מורה לפנג שואי 
מאת: דר' ירון זפרן (Ph.D) 
     

עם העניין הגואה ב"תורת המיקום" הסינית הקדומה אנו חשופים להמוני יועצי פנג שואי המציעים לנו את שירותיהם מעל גבי מגזינים, אינטרנט ועוד. כולם מציגים עצמם כמוסמכים, או לפחות כמשכילים מאוד בתחום. רובם טוענים לנסיון רב, ולא מעט מהם אף מגדירים עצמם כמורים לנושא. 

אדם המסתקרן לגבי פנג שואי, ומעוניין לזמן יועץ לביתו או ללמוד בעצמו את הנושא, ניצב בפני דילמה לא פשוטה: כל כך הרבה יועצים וכל כך מעט קריטריונים לבחור אחד מתוך כולם.

   פנג שואי הינו תחום שעדיין לא מוסד רשמית בכל אופן שהוא. נעשים, אמנם, נסיונות למסד את התחום. לדוגמא - הקמת הארגון העולמי לפנג שואי, ששם לו למטרה לקדם את ההבנה והמחקר של הפנג שואי ברחבי העולם. לארגון נציגים במדינות רבות, מגזין אינטרנט, ועוד. אך למרות הכל אין עדיין כל מיסוד ממלכתי של התחום, גם לא בישראל, מה שיוצר פירצה חוקית, המאפשרת לכל אדם המעוניין בכך להגדיר עצמו כיועץ פנג שואי. מסקנת הביניים היא העובדה שמישהו מגדיר עצמו כיועץ לא אומרת, בפני עצמה, שום דבר.

   היות ואין גופים רשמיים המספקים הסמכה נוצרו, באופן מובן, גופים פרטיים הממלאים את הצורך הקיים. אך היות ואין גוף רשמי המפקח עליהם, קיימים פערים משמעותיים ברמת ההכשרה שמספקים הגופים הפרטיים השונים. מכאן שגם כאשר מדווח היועץ אליו פנית שהוא הוסמך לעסוק ביעוץ פנג שואי אין הדבר מבטיח את רמת הכשרתו.

   מתוך הנסיון להשליט סדר בכאוס נעשו ונעשים נסיונות עצמאיים של יועצי פנג שואי להתארגן באופנים שונים כדי לקבוע מי מוסמך ללמד את הנושא או לעסוק בו. הבעיה באותן "אגודות" שאיש לא הסמיך אותן להסמיך אחרים. הסמכתן או אישורן אינה מעוגנת בהכרח בחוקי המדינה בה הן פועלות, ומכאן שלא ניתן לראות במאמציהן כל משמעות אמיתית, בין אם הם נעשים בכנות גמורה ובין אם נעשים על מנת לקדם את עסקי החברים בהן, באמצעות הלגיטימציה שהם מעניקים לעצמם.

אז כיצד בכל זאת, בתוך הכאוס הזה, שמקורו בחוסר מיסוד, בוחרים לעצמכם יועץ או מורה?

הנה מספר טיפים מעשיים:

·        ברר עם היועץ אליו פנית היכן למד. העדף יועץ שלמד אצל מורה עליו שמעת, על פני יועץ שלמד אצל מורה שאת שמו אתה שומע בפעם הראשונה. אל תתן לשם המוסד בו למד היועץ להטעות אותך: זכור שהתחום אינו ממוסד, גם כאשר הוא נלמד במוסד מוכר. מה שבאמת חשוב הוא המורה, לכן אל תאפשר ליועץ לסנוור אותך באמצעות נפנוף בשם של מוסד מוכר. ברר מי המורה אצלו למד. ואם אינך מכיר שמות מורים ברר עם אנשים המכירים, ויוכלו לעזור לך בעניין זה.

·        ברר כמה זמן נמשך מסלול הלימוד שלו: קורס בן מספר חודשים אינו מקנה מספיק הכרות עם עקרונות הפנג שואי על מנת לאפשר לאדם לייעץ לאחרים. קורס קצר יכול להקנות לכל היותר את האפשרות לעצב את ביתו הפרטי של הלומד. על מנת לעסוק ביעוץ דרושה הכרות מעמיקה בהרבה. אני ממליץ על שנת לימוד אקדמית אחת לפחות.

·        ברר מה היה החלק של העבודה המעשית בקורס עצמו! ישנם קורסים שאורכם אמנם מספק, אך החלק המעשי שבהם זעום. היות ומה שבסופו של דבר עושה יועץ הוא לייעץ בשטח המנע מלבחור יועץ שעיקר לימודיו נערכו מול הלוח בכיתה. משך הלימוד המעשי צריך להיות, לטעמי, שליש ממשך הקורס הכולל, לכל הפחות. חשוב שחלק מתהליך הלימוד יערך במתכונת של סטאג', בו היועץ לעתיד עורך בדיקות בתים עצמאיות תחת השגחה מקצועית.

·        ברר באיזו מידה הושם הדגש בלימוד על האדם המתגורר בבית, ועד כמה נלקח בחשבון בלימוד צרכיו של הלקוח העתידי. למרבה הצער, במעט קורסים לפנג שואי מושם דגש מספיק על הדייר. לרב הדגש הוא על ה"נוסחאות" השונות. אך בני אדם לא ניתן ולא צריך להכניס לתוך "נוסחאות": בני אדם מורכבים וחשובים מדי בשביל זה. כדי לברר נושא זה שאל את היועץ אליו פנית "מה היו נושאי הלימוד העיקריים בקורס?" אם תשובתו תכלול הרבה מילים "מפוצצות" בסינית, ולא תכלול את המרכיב האנושי היזהר!

·        הזהר גם מיועצים הפוסלים גישות השונות משלהם: פנג שואי היא אומנות ולא מדע. לראיה אם הפנג שואי היה מדעי הוא כבר היה ממוסד כהלכה מזמן! כאומנות מורכב הפנג שואי מגישות וזרמים שונים, ולעיתים מנוגדים (אם קראת מספר ספרים על הנושא בוודאי הבחנת בכך כבר בעצמך). אך לכל הגישות והזרמים יש מקום. ואם נתקלת ביועץ הפוסל גישות או אסכולות אחרות מאלו עימן הוא עצמו עובד שקול שוב את כוונתך לעבוד איתו. שכן יועץ זה הפסיד את השעור הראשון בו צריך להתחיל כל קורס לפנג שואי, והוא - סובלנות לגישות אחרות. בין אם אותו יועץ לא מודע לרוח האמיתית של תורה עתיקה זו, או שהוא בוחר להתעלם מרוח סובלנית זו עדיף לך להמנע מלעבוד עימו.

·        האמור לעיל נכון גם לגבי היחס אותו מפגין היועץ כלפי יועצים אחרים: אם תמצא שהוא פוסל יועצים אחרים שקול לבחור יועץ שגם מיישם את עקרון הרוחניות והאהבה האוניברסלית בחייו, כפי שמטיפות התורות השייכות למשפחת הפנג שואי.

·        אם מדובר ביועץ לביתך או לעסק שלך בקש המלצות! כמו בתחומים אחרים דעתם של לקוחות קודמים יכולה לעזור לך להחליט אם יועץ זה טוב עבורך. יועץ מנוסה, הבטוח בעצמו לא יהסס להפנות אותך ללקוחות מרוצים אחרים בהם טיפל.

·        אם המדובר במורה לפנג שואי המלצתי החד משמעית היא בקש לשמוע את אותו מורה בשיעור או הרצאה. הסיבה שאני שם דגש כה רב על נקודה זו היא שתלמידים רבים שזה עתה סיימו קורס פנג שואי מציעים עצמם כמורים לנושא, בלי שיש להם הכשרה ללמד או נסיון רלוונטי.

·        ישנם, עם זאת, יועצי פנג שואי טובים ומנוסים כיועצים, שלא מתאימים ללמד! עוד יותר מתחומים אחרים ידע בפנג שואי אינו מספיק על מנת להיות מורה טוב. כדי להיות מורה טוב דרושה גם יכולת דידקטית, שלצערנו קיימת באופן טבעי  אצל מעט מהיועצים כיום. במיוחד בתחום מורכב ללימוד כמו פנג שואי חשוב שלמורה אצלו תלמד תהיה מיומנות ממשית בהעברת ידע. לפיכך, על מנת למנוע מעצמך חרטה מאוחר יותר המלצתי הברורה הינה לגשת ולהתרשם מהמורה האמור בפעולה, ולוודא בעצמך את מיומנותו כמורה, ויותר מכך את מסוגלותו לעניין ולסחוף!

·        העדף מורה שיכול להציע לך, מעבר לידע בפנג שואי, גם האצלה של מיומנויות עבודה אנרגטית בהן נתברך. רבים מהיועצים הקיימים כיום למדו אמנם לא מעט פנג שואי, אך מיומנותם בבדיקת בתים לוקה עדיין בחסך גדול: פנג שואי הינה תורה העוסקת בחישה ותיעול נכון של הצ'י (כוח החיים) בבית. על מנת להשפיע ביעילות על תנועת הצ'י בבית דרוש יותר מידע "טכני" בפנג שואי. דרושה מיומנות ממשית בחישה אינטואיטיבית של המרחב, ובתיעול הצ'י שבבית. מיומנויות אלה נרכשות בתהליך "האצלה" ממורה לתלמיד.

·        ולסיום בין אם מדובר ביועץ או במורה הרי שכולנו בסופו של עניין בני אדם, ולא פחות מההתאמה המקצועית חשובה לנו ההתאמה האישית ליועץ או למורה עימו נעבוד. זכרו שיעוץ פנג שואי, כשנעשה באופן הנכון, הוא תהליך ריפוי ממשי, בו אישיות המרפא חשובה לא פחות משיטותיו ו"נוסחאותיו". לפיכך הטו ליבכם לאינטראקציה הנוצרת עם היועץ/מורה, ולמידת החיבה שאתם חשים כלפיו. אם אינכם שבעי רצון מהדרך בה הוא מתנהל - שיקלו לחפש יועץ אחר. לדוגמא אם הוא אינו מאורגן, אינו ממוקד, אינו מקדיש לכם את מלוא תשומת הלב, אינו ישר, אינו ברור או כל "אינו" אחר שיקלו להמשיך את החיפוש. זיכרו שהגמול על מציאת יועץ טוב, מיומן ואנושי עשוי להיות משמעותי ביותר: תהליך לימוד או יעוץ פנג שואי משנה את חייהם של רבים מאלה היוצאים להרפתקה. ואולי אתם התחנה הבאה בדרכו המיטיבה של הצ'י

 

ירון זפרן הוא דוקטור למדעי המטאפיסיקה ופסיכולוגיה טראנספרסונלית, העוסק ביעוץ והוראה של אומנויות הרוח משנת 1986. הוא השתלם כאומן פנג-שואי בארה"ב ובאנגליה, והקים את ה"פקולטה ללימודי פנג שואי": בית הספר הראשון והמוביל בארץ להכשרת יועצי פנג-שואי. דר' זפרן הינו הנציג הרשמי של ישראל בארגון העולמי לפנג-שואי, ומכהן כראש מחקר ב"מרכז הישראלי לחקר פנג שואי". כסמכות מובילה בתחום הוא מייצג את ישראל בכנסים בינלאומיים. טלפון 03-7398573 moongate@zahav.net.il

 
 

תגובות למאמר

הוסף תגובה      

לא נמצאו נתונים

הוסף תגובה      

עידן-הדלי - גולשים לעידן החדש
הערה חשובה: הנכם נדרשים לקרוא בעיון את תקנון האתר לפני הגלישה והשימוש באיזורים השונים
מותאם לצפיה ברזולוציה של 800 על 600 פיקסל

ניהול תוכן מבית עידן-הדלי           חבילות אירוח אתרים
 

עידן-הדלי לאסטרולוגיה, הורוסקופ, תקשור, קריסטלים, פירוש חלומות, מטפלים, מיסטיקה, רוחניות, ריפוי טבעי ועוד מנושאי העידן החדש.