עזרה צור קשר
עידן-הדלי - מגזין וירטואלי על אנשים, טבע, כדור הארץ והעידן החדש
???? ???????

ברית טיפולית עם ילדים והוריהם 
מאת: אסתי זיסמן 
     
 
בטיפול עם ילדים נכרתת ברית כפולה: מטפל - ילד ומטפל - הורים. פעמים רבות הברית עם הילד קלה יותר למטפל. ילדים סלחניים ומשתפי פעולה בשעה שהם זוכים ליחס מקבל,תשומת לב, התפעלות , תחושת גרנדיוזיות, ושותפות. טיפול בילדים מערב לרוב משחק, סיפור, יצירה והטיפול עצמו, מזדחל ועושה את שלו בשיטת "ללכת עם, להרגיש בלי..." העבודה דרך השלכה והרחקה וללא דיבור ישיר המאיים למוטט הגנות.

פעמים רבות מעירים לי הורים: " הוא התלונן עלינו בוודאי..." או: "הוא אמר כמה אמא איומה אני..." : אז זהו, שלא. ילדים מגנים ומגוננים על הוריהם בהם הם תלויים. אם יש מצוקה היא מתגלית בחדר הטיפול בעקיפין תוך כדי משחק ופרשנויות לה רבות.
במקביל לטיפול בילד, מקבלים ההורים הדרכת הורים. ההדרכה נעשית בשיטה אחרת מהנהוג בטיפול. נכון, גם את ההורים יש להכיל ולהבין,יש להיות רגישים למצוקותיהם הם, ולהבין שמלכתחילה הם מרגישים לא נוח ובתחושת כשלון משנאלצו להביא את הילד ולהגדיר את בעיותיו בפני אדם זר: המטפל. יש בכך סוג של הודאה: " אנחנו הורים לא מספיק טובים..."

בסיטואציה שכזו אין להם כל צורך בתוספת של שיפוט וביקורת מבחוץ. ההדרכה אמורה להגיע בדרך של הכוונה , הצעת דרך נוספת לבדיקה ,הרגעה שהם עושים הכי טוב שהם יודעים ,   אבל תמיד ניתן ללמוד עוד וכדומה. לכעוס על ההורים ןלפנטז כאילו המטפל הוא שיהיה לילד הורה אלטרנטיבי טוב יותר היא מכשלה גדולה בטיפול. מכשלה אומניפוטנתית וגרועה ביסודה. המטפל הוא זמני בחיי המטופל, המטפל רואה את המטופל אחת לשבוע לחמישים דקות.יש להירגע ,להיות צנועים ולהתחבר למשימה: עוזרים להורים להיות מתואמים לילד הספציפי שלהם  ,מגדלים את יכולותיהם ההוריות ומנסים ביחד לעבוד למען הילד ולמען המשפחה כולה. אם המטפל מוצא עצמו כועס על ההורים ,יש לברר ולבדוק מה מעברינו ויחסנו עם ההורים שלנו מתערבב. יש לעבוד עבודה על  עצמינו ולנקות את השטח. מכעס על הורי המטופל לא תצמח הישועה למרות הפיתוי המזדחל לו לעיתים. (מתוך תסכול,מתוך הזדהות עם המטופל הקטן,מתוך עולמנו.)

ואולם...התנגדויות בטיפול, הן של המטופלים והן של ההורים יכולות להגיע בצורה תת מודעת. שלא במודע ,לא בכוונה נבחין למשל כי:  אין  הם משלמים בזמן, לעיתים הטיפולים נשכחים , הם מגיעים אליהם באיחור, מסרים אמביוולנטים נמסרים לילד ומבלבלים אותו ועוד. המטפל-טוב יעשה אם יעלה התנגדויות אלו לדיון על השולחן. בהתעלמו מהן- יד אחת הוא עושה אתן. גם אם תהיה התנגדות מילולית למחשבה שיש כאן התנגדות סמוייה (וברוב המקרים כך קורה) החומר שהועלה יעשה את שלו.

ומה קורה עם מתבגרים? אני מוצאת שכריתת ברית טיפולית עם מתבגרים והוריהם קשה לי אף יותר. מתבגרים המחפשים את זהותם , בועטים וכועסים מטבעם , חשדניים במידה המובנת להם כלפי מבוגרים - מתקשים לכונן ברית יציבה . הוריהם שכועסים את כעסם הם - למודי קרבות ואכזבות ,לעיתים כבר חסרי אמון ואמונה.אובדי עצות ועייפים נורא.
עם מתבגרים יש לנוע בין שני הצדדים כלוליין בקרקס. יש לשמור יותר על עולמם של המתבגרים, לערב אך במידה ההכרחית את ההורים כדי שהמתבגר לא יחוש כאילו כל המבוגרים כרתו יד אחת נגדו.
יחד עם זאת העבודה עם ההורים והכלתם, הדרכתם כיצד הם אמורים לנהוג בסיטואציות השונות חשובה מתמיד. יש להחזיק את התקווה והאמונה בשבילם לעיתים קרובות , ולהלחם על המשכיות הטיפול.

לעיתים, אני מוצאת את עצמי מחדשת את הברית הטיפולית שוב ושוב במהלך הטיפול וההדרכה. מאותתת כי אינני מתכוונת לוותר על הילד, על ההורים, על הטיפול,ובהרעיפי את כןונותיי אלו  בכנות ובעקשנות יש התגייסות מחודשת: כי אם אני (זו  הרי אני 'שאוכלת' אותה  , מחכה ומי לא בא... למי שוב לא משלמים בזמן? למי שוכחים להודיע על טיפול שבוטל?) לא מוכנה לוותר ומאמינה ביכולותיו של המטופל והוריו לעשות את השינוי, מאמינה בתהליך הטיפולי כדרך המתאימה לעשות זאת, גם הם נרתמים שוב למאמץ. (יחד עם זאת, אני עומדת על זכויותיי לקבל תשלום על טיפול שבוטל ברגע האחרון או לא קרה, כי הרי עלי לשדר כי אינני עושה יד אחת עם המתרחש והוא אינו מקובל כלל כמערכת טיפולית על פי הכללים שקבענו  הרי מראש.) ולסיום בנימה אופטימית:
אין כמו התנגדות שצלחו אותה לשיפור ושדרוג התהליך הטיפולי.

.
אסתי זיסמן - מטפלת מוסמכת באמנות
054-4519969

esti8@bezeqint.net

 
 

תגובות למאמר

הוסף תגובה      

לא נמצאו נתונים

הוסף תגובה      

עידן-הדלי - גולשים לעידן החדש
הערה חשובה: הנכם נדרשים לקרוא בעיון את תקנון האתר לפני הגלישה והשימוש באיזורים השונים
מותאם לצפיה ברזולוציה של 800 על 600 פיקסל

ניהול תוכן מבית עידן-הדלי           חבילות אירוח אתרים
 

עידן-הדלי לאסטרולוגיה, הורוסקופ, תקשור, קריסטלים, פירוש חלומות, מטפלים, מיסטיקה, רוחניות, ריפוי טבעי ועוד מנושאי העידן החדש.