עזרה צור קשר
עידן-הדלי - מגזין וירטואלי על אנשים, טבע, כדור הארץ והעידן החדש
???? ???????

קורבנות - גורל או בחירה? 
מאת: סביון סגל 
     
 
אם יש משהו, שאני נתקל בו באופן קבוע, אצל חלק מהאנשים הבאים אלי, זוהי קורבנות. הצהרה די משמעותית, נכון?
ההחלטה לכתוב את המאמר הזה, התקבלה כתוצאה משרשור תגובות בפייסבוק דווקא, ולא מחוויות הטיפוליות שלי. מוזר, אבל עובדה. אני חושב שהנושא של קורבנות, מעסיק אותי מאז שנחשפתי לתובנות המדהימות של "הסוד" the secret, ולתובנות הלא פחות מרתקות של "תמציות פרחי א"י, שפיתח ידידי ורעי נתן אמסטר.


המסרים שעוברים כחוט השני בשני התחומים , באופן גורף, הם שכל מה שקרה לך, קורה לך, ויקרה לך נתון בעצם בידיים שלך, הוא תוצאה של בחירה מודעת ולא מודעת, ואם אתה קורבן, זו כמובן, באופן מלא, מוחלט וללא שום עוררין - באשמתך!
אני חייב לומר, שהאמירות האלה, קוממו אותי בצורה בלתי רגילה. לא יכולתי לסבול את המחשבה, שאדם שהולך לתומו ברחוב, ונהג שיכור דורס אותו, הביא זאת על עצמו. לא יכולתי לקבל בשום אופן את התובנה, שמיליונים מבני עמנו נרצחו באירופה, והם בחרו בזה, ואחראים לזה! איך יתכן, שאישה צעירה נאנסת בברוטאליות, זימנה לעצמה אונס??!! האם אני מתעלם מחוקי היקום כשזה לא מסתדר עם האמונות הפרטיות שלי? האם החוקים האלה אינם חלים על כולם? יתכן.

לפני שאני אתייחס לנושא הזה, מבחינה טיפולית, פילוסופית ומעשית, הייתי רוצה להגדיר בצורה קצת יותר מדויקת מהי למעשה קורבנות.
בראייה שלי, ויסלחו לי כל הפסיכולוגים והאקדמאים למינם, קורבנות היא חוויה אישית לגמרי, בה האדם חווה פגיעה על ידי אדם אחר, גוף אחר, ישות אחרת, באופן חד צדדי, ללא הצדקה מבחינתו, ותולה את האשם במישהו או משהו אחר מלבדו.
ישנם אנשים, המצהירים על עצמם כקורבנות. הם יודעים להגיד "פגעו בי","התעללו בי" , פלוני או אלמוני עשה לי עוול, וכ'ו.
ישנם אנשים, שאינם מודעים למצבם, אך הם מתנהגים כקורבנות בכל ישותם. תמיד נשפך עליהם הקפה, או תמיד הם נתקלים בכל קושי אפשרי בדרכים, בעבודה, בבית. תמיד הגורל, הנסיבות, כוח עליון, התזמון, מזג האוויר, המצב בשוק, התנאים אינם מאפשרים להם להשיג את יעדם, את רצונם, את בני הזוג הנכונים שלהם. מה לעשות... דפוקים בהגדרה. האומנם? היש מוצא?

עכשיו מה עושים עם זה?
אני אתייחס לנושא הזה, בכמה אופנים.
ראשית, אני חושב שכדאי להפריד את הרעיונות ה"פילוסופיים" לגבי קורבנות, ובין החלק הפרקטי והטיפולי. ואסביר. לעולם, אבל לעולם לא אומר לאדם המגיע לטיפול אחרי שנפל קורבן לאלימות קשה, בין אם זאת אישה שנאנסה או נשדדה באלימות, בין אם זה ניצול שואה, או כל אדם שחווה את הבלתי אפשרי, שזה קרה באשמתו, שהוא או היא זימנו את המצב, גם אם אני מאמין בחוקי היקום ובמיוחד ב"חוק המשיכה", או ברור מהנסיבות שכך קרה.
אמירה כזאת תחסל את הסיכוי להחלמה, תגרום למפח נפש ונזק רגשי כבד. אין באמירה כזאת לקדם את המטופל אלה להשפיל אותו ולהורידו עד עפר, גם אם כל הפילוסופים והמנטורים יאמרו אחרת.
הקורבנות במצבים האלה היא טוטאלית. הדרך היחידה לעזור לאותו אדם, היא להביאו לנקודה בה הוא יבחר לקחת את גורלו בידיו, ובאופן חד צדדי לוותר על הקורבנות. זו הדרך היחידה לצאת ממעגל הקסמים הזה, בו מישהו אחר אחראי לתחושות שלך, לפחדים שלך, מישהו אחר בגלל היותו הפוגע, ינתב את שארית חייך.
.
הקורבן מצפה לפיצוי, להכרה כקורבן, וכשהכרה כזאת לא באה, הוא נשאר לבדו, בתחושה שהוא קורבן לעולם, אין מושיע והוא נדון להישאר כך לשארית חיו. ההחלטה לוותר על המקום הזה, היא הדרך להחלמה, לשיקום וחיים חדשים.
התמזל מזלי, וראיתי ניצולי שואה, שלמרות הסיוטים בלילות, למרות הזוועה החרוטה במוחם, מעולם לא נתנו לזיכרונות להכתיב להם את דרך החיים. ראיתי אותם נהנים מכל האפשר, נוסעים, מטיילים, נהנים מכל מה שיש לחיים להציע,
מגדלים משפחות לתפארת ונהנים מנכדים ונינים.
אנשים אלה, שמסמלים עבורי את הקורבנות המוחלטת, באופן אינטואיטיבי, בחרו לוותר על הקורבנות ולצאת לחיים חדשים. סיטואציה טיפולית נכונה, היא תהליך שחרור. שחרור של האדם מהמשא הכבד של קורבנותו. סיטואציה טיפולית נכונה תוציא מהאדם את ההחלטה לוותר על אמונותיו הקודמות, אלו שאינן משרתות אותו, אלו המקבעות אותו כקורבן, ולבחור בדרך החיים.

לאנשים שחושבים, מאמינים ומתנהגים, כאילו החיים דופקים אותם, הגורל אכזר, החיים לא צודקים, אומר באופן גלוי, בפנים - תעצרו! תרדו מהעץ . תתבוננו היטב בחיים שלכם, אמרו כל יום תודה על החיים שניתנו לכם, על הבריאות, המשפחה, החברים, הפרנסה. על כל הדברים הקטנים שאינכם מוקירים כלל, המובנים מאליהם. כשימאס לכם להיות דפוקים, הציבו לכם מטרות בחיים. סמנו יעדים ומטרות, והתחילו במסע. בחרו בחיוך, באדיבות, בנתינה ובשפע, והכול יחזור אליכם בענק!
במצב כזה, הקורבנות היא בחירה! אינה גורל ואינה תלויה באיש מלבדכם! אתם האדונים היחידים לגורלכם. קחו עצמכם בידיים, הניחו את העבר מאחוריכם,)העבר הוא היסטוריה שלא ניתנת לשינוי, ולשאת סבל עבור דבר שלא ניתן לשנותו - מיותר לחלוטין( בחרו בעתיד אחר וממשו אות!
.
איך ניתן לסייע לאנשים לעבור את השלב הזה? שלב הקורבנות?
ישנן מגוון שיטות וטכניקות טיפוליות, המצהירות שהן הדרך היחידה, האולטימטיבית, לשינוי דפוסי חיים, דפוסי חשיבה... האמת, זה לא ממש כך. החשיבות הגדולה בתהליך השינוי, הוא החיבור האנושי. הקשר, האינטימיות, החיבור והכימיה עם המטפל/ת, הוא נקודת המפתח. אין זה משנה באיזו שיטה, טכניקה, גישה יבחר והמטפל/ת. השיטה בידיו של מטפל/ת רגישים, אמפאטיים, סבלניים, קשובים, הופכת לכלי מנצח, יחד עם שיתוף הפעולה של האדם המבקש שינוי.
אומר לכם, שמניסיוני הצנוע, IPEC , ותמציות פרחי א"י, הן כלי עבודה שמייצר תוצאות, ושמעתי חברים ומטפלים שנעזרו ב NLP , EFT , אימון ועוד, והשיגו יחד עם מטופליהם את היעדים.
החשיבות הגדולה ביותר, מניסיוני,היא קבלת אחריות אישית של המטופל. אין לפתח תלות במטפל/ת . פיתוח תלות במטפל/ת כמושיעים היחידים, בסגנון "בוא ותקן אותי" , הם הנצחת הקורבנות במימד אחר. מטפל/ת מנוסים, יתנו בידיכם את הכלים לשינוי, ילכו איתכם יד ביד עד להשגת השחרור המיוחל...


סביון סגל - מטפל ומורה דרך לחיים
כליל החורש  16 מודיעין 052-3436345
savyon.segall@gmail.com
www.savyon-segall.com
 
 

תגובות למאמר

הוסף תגובה      

לא נמצאו נתונים

הוסף תגובה      

עידן-הדלי - גולשים לעידן החדש
הערה חשובה: הנכם נדרשים לקרוא בעיון את תקנון האתר לפני הגלישה והשימוש באיזורים השונים
מותאם לצפיה ברזולוציה של 800 על 600 פיקסל

ניהול תוכן מבית עידן-הדלי           חבילות אירוח אתרים
 

עידן-הדלי לאסטרולוגיה, הורוסקופ, תקשור, קריסטלים, פירוש חלומות, מטפלים, מיסטיקה, רוחניות, ריפוי טבעי ועוד מנושאי העידן החדש.