עזרה צור קשר
עידן-הדלי - מגזין וירטואלי על אנשים, טבע, כדור הארץ והעידן החדש
???? ???????

הרפואה הסינית מהי? הרפואה של הקיסר הצהוב, צאצאי השמש ונתיני האדמה 
מאת: שרה מעוז-מזרחי 
     
 
הרפואה הסינית נחשפה לעולם המערבי בשנות השבעים, עם הגעתה של המשלחת האמריקאית לסין בראשותו של הנשיא ריצרד ניקסון. אחד מאנשיו נתקף בהתקף אפנדציט ונותח בביה"ח בבייגינג, כחלק מתהליך ההרדמה דיקרו אותו הרופאים הסיניים לשם ביצוע הניתוח ובסיומו לשיכוך כאבים, האמריקאים המומים מהטיפול המיוחד ומההחלמה המהירה, החליטו לכתוב ולספר על המחטים הסיניות הקסומות וכך התחילה הרפואה הסינית לחלחל לתודעת המערב כשהדגש היה בעיקר על נפלאות הדיקור הסיני.

הרפואה הסינית בעלת היסטוריה ארוכת שנים כמעט כשנות קיומה של הציווליזציה הסינית.
התרבות הסינית בעלת רצף היסטורי הממושך ביותר המתועד, כך שגם את הרפואה הסינית החלו לתעד ולשכתב לפני למעלה מ4000 שנה. אנו מוצאים אסטלות (מצבות) אבן עתיקות עליהם היו חורטים בסימניות סיניות קלסיות את ההיסטוריה הסינית, תגליות ומחקרים, ספרו המפורסם של הקיסר הצהוב "הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב" העוסק בפילוסופיה של הרפואה הסינית  נכתב ותועד בצורה זו. לסינים היה חשוב האמינות, האיכות והנאמנות למקורות ולכן השקיעו מאמצים רבים לשימור ההיסטוריה, תחילה על גבי עצמות בע"ח, מאוחר יותר על קליפות עצים, אסטלות אבן עד שבמאה הראשונה לספירה, בתקופת שושלת חאן עם המצאת הנייר, החל התיעוד על גבי ספרים ואינציקלופדיות.
הרפואה הסינית נולדה כצורך קיסרי והיתה בעיקרה רפואת קיסרים. במשך אלפי שנותיה הקיסרים השקיעו כספים רבים למחקרים, לגילויים, לחיפוש אחר שיקויי וצמחיי אל מוות שיקנו להם ולבני משפחתם את הניצחיות.

בתקופה מאוחרת יותר התחילו גם אנשי העם הפשוטים להנות מרופאי עשבים ומחטים שהיו אחראים על כך שהאדם יהיה בריא וחזק, ברגע שהתגלתה מחלה העיד הדבר על חוסר איזון ויציאה מההרמוניה הפנימית, דבר שהיה מיוחס להליכה שלא בדרך הטבע, הרופא היה אחראי על שמירת תחזוקתו של האדם אך זאת יחד עם אחריותו של המטופל לביצוע ההוראות.
הגוף נתפס כמקדש בו מאוחסנות הרוח והנשמה ולכן כל כך חשוב היה לשמור על הגוף ולטפח אותו.

הרפואה הסינית סבלה משיגעונותיהם של שליטים, העיקרי שבהם היה מאו דזה דונג שבשנות ה 60 יצא כנגד כל מה שסימל את מסורת העבר, הפאר, החוכמה והיוקרה הסינית. כל מה שסימל את הפער בין שליט לנשלט, הפלייה וחוסר שיויון הוצא אל מחוץ לחוק והוקעה במיוחד בשנות מהפכת התרבות בין 1966- 1976 (כאשר בכל הזמן הזה מאו עצמו נהנה מקבלת שירות אישי של הרפואה הסינית ורופאיה).
הרפואה הסינית גונתה וכל רופאיה סבלו, הושפלו ונשללה מהם הזכות לעבוד כרופאים, היו שהמשיכו לעבוד ולטפל בסתר תוך סיכון חייהם.

תחייתה וחזרת יוקרתה של הרפואה הסינית החלה עם ביקורו של ריצרד ניקסון בסין ובעקבות התעניינות וסקרנות בקרב אנשי המערב.
עם פתיחת סין לעולם המערבי ב1979 בעקבות הרפורמות שמנהיג דנג סיאו פינג שהפך נשיאה של סין ויורשו של מאו בשנה זו, מתחיל המפגש המרתק בין אם הציוויליזציות במזרח לבין המערב, כמו מפגש בין זרע לביצית, בין גבר לאישה, בין יין ליאנג, המפגש הבין תרבותי יצר הפרייה והוביל לשילוב בין שתי ענקיות הרפואה זו המערבית הקונבינציונלית וזו המזרחית הטבעית, המפגש בין שתי הרפואות עורר בסין התלהבות עצומה, המיזוג נתפס כנותן את ההשלמה המלאה, בסין החלו לאמץ את השימוש בתרופות מהירות תגובה כגון: אנטיביוטיקה ואספירין ובמערב החלו לצוץ יותר ויותר מטפלים בשיטת הדיקור הסיני.
עם הזמן מבינים הן הסינים והן אנשי המערב שאין האחת סותרת את רעותה כך שאין צורך לבחור בזו או בזו, הטוב ביותר הינו השילוב בינהם.                                                                                              מאז ועד היום שזורות יחד בביה"ח, במרפאות ובבתי מרקחת הרפואה הסינית והרפואה המערבית וצועדות אל עבר המטרה המשותפת לטיפול טוב יותר, לריפוי מקיף ויסודי ולהתקדמות לעתיד בריא וטבעי.


שרה מעוז-מזרחי
מומחית לרפואה סינית

 
 

תגובות למאמר

הוסף תגובה      

לא נמצאו נתונים

הוסף תגובה      

עידן-הדלי - גולשים לעידן החדש
הערה חשובה: הנכם נדרשים לקרוא בעיון את תקנון האתר לפני הגלישה והשימוש באיזורים השונים
מותאם לצפיה ברזולוציה של 800 על 600 פיקסל

ניהול תוכן מבית עידן-הדלי           חבילות אירוח אתרים
 

עידן-הדלי לאסטרולוגיה, הורוסקופ, תקשור, קריסטלים, פירוש חלומות, מטפלים, מיסטיקה, רוחניות, ריפוי טבעי ועוד מנושאי העידן החדש.