עזרה צור קשר
עידן-הדלי - מגזין וירטואלי על אנשים, טבע, כדור הארץ והעידן החדש
???? ???????

איזה 'בובה' של ילד 
מאת: אסתי זיסמן 
     
 
על פניו, ילד מרצה. הוריו שמחים, מורותיו מרוצות, סבא וסבתא משבחים אותו, אבל ילד מרצה הוא לא ילד מרוצה.
ילד זה מקבל אהבה על תנאי: "אם תתנהג יפה, כך ולא אחרת, נאהב אותך."


כל תינוק בראשית חייו זכאי לאמא טובה דייה. (למתענינים, את המושג ד.ויניקוט טבע) היא לא אמורה להיות מושלמת , אבל חשוב שתהא מסוגלת להגיב אל התינוק באמפתיה. בהתחלה במבטה והבעת פניה ואחר כך במילותיה. בשלב הזה של חיי התינוק הוא אמור לזכות בה כמראה. דרכה ודרך ראייתה שלה אותו הוא רואה את עצמו. מסובך? בואו ונאמר שכבר כאן, אם היכולת של האם (או דמות מטפלת משמעותית אחרת) להביט בילד בעיניים מקבלות ולשדר לו כי 'מפסוטים' ממנו וממי שהוא - הילד מתחיל לגבש את עצמו וזהותו 'האמיתית'.

כשהאם (או דמות מטפלת משמעותית אחרת...) מתקשה להתאים את עצמה אליו ומצפה שהוא  זה שיעשה את הדרך אליה, כלומר יגיב אליה,יציית ציות עיוור לדרישותיה וצרכיה , הילד לומד שזהו תפקידו. הילד, הופך להיות 'כנוע' מתוך מניע הישרדותי ומתוך הצורך הבסיסי בקבלה. ויניקוט טבע גם לכך שם מתאים: 'אני כוזב'.

לעיתים,מתפתח לו 'אני כוזב' כל כך מוצלח! מרצה ועטוף באהבה,מוצלח ומגיע להישגים כי גם מערכת החינוך מהללת ומשבחת אותו. יש פעמים שה'אני הכוזב' מלווה את האדם כל חייו מבלי שהוא יודע שהוא כזה...

פעמים אחרות , על פניו, ה'בובה' של ילד/ה צומח ל'בובה' של איש או אשה , ומשהו במערכות היחסים האינטימית , במקום העבודה , בתוך ההויה הפנימית , משהו מתחיל לחרוק. העצמי האמיתי צועק בשקט... 'הצילו' מתחת למעטה המכביד של ה'אני הכוזב'. לעיתים, ב'דיבור' דרך העור למשל , או דרך תופעות גופניות אחרות.לעיתים הוא מנהל חיים כפולים. הוא ידוע ומוכר לנושא אותו אבל הוא חי בסתר חיים משלו כשעל פני השטח חי לו 'אני כוזב'.(איך לא נזכר עכשיו בכל אנשי הדת והצדקניים האחרים הלוחמים מלחמת חורמה בכל 'נושאי המין המלוכלכים' אבל מתגלה פתאום כי הם מנהלים 'בפנים' חיים אחרים הרבה יותר אמיתיים מבחינתם , חיים מסואבים בדיוק כמו שהם נלחמים בחוץ כנגדם.)

במקרים קיצוניים בהם האני הכוזב משתלט על האדם  כשמתחת אין פוטנציאל למימוש 'האמיתי' אזי לצערנו נפגוש בדכאון ובהתאבדות.

אבל בואו נחזור אל 'הבובה' . ילד טוב כל כך , גאוות המשפחה, ולמה אני באה לקלקל פה את השמחה?
אולי כי ברצון הילדותי  שלי אני שואפת לחפש דרכים אל ה"אושר האמיתי", אל החיים הנכונים  עד כמה שאפשר , אתם יודעים ,עוד לא אבדה תקוותנו.

אני מאמינה שיש 'סוף' בסופו של דבר לכל כזב. בואו וניקח למשל את אלו שפנו לנתיב האינטלקטואלי. (נכון,אני קצת מקנאה).ילדים חכמים ונבונים שהישגיהם בלימודים ממלאים גאווה בכל לב אב ובכל לב אם. המורה גאה ומעודדת. מה רע? חלקם , עושים זאת כי זה פשוט מה שמצופה מהם.  לא כי זה מה שהם רצו ובחרו. ואם  הם בחרו את המסלול שלא מרצונם אלא כמס הישרדותי, בדרך זו או אחרת הם יהרסו את עצמם ויפילו את קוביות המגדל המושלם. כי מה , אוהבים ומקבלים אותם רק כי הם מצטיינים בלימודים וקוטפים הצלחות אינטלקטואליות עבור הוריהם ? כן. תחושת ההלם שתכה בכולם כש'האני האמיתי' יבעוט תחת הכזב ו'יחרב' הכל!

אז מה זה בכלל אני אמיתי? וכלום אנחנו 'אמיתים'? או.קי לכולנו מסכה על פנינו. כזו ששומרת עלינו בהתנהלות שלנו בעולם. מסכה המורכבת מנימוס,ערכים,חינוך,טקט וכו. ובכל זאת . 'אני אמיתי' מוצא את ביטויו:יצירתיות , הומור,הנאה, תחושת ממשות.לעומתו ה'אני הכוזב' חש ביאוש וחוסר תוחלת. הספונטאניות ממנו והלאה. חיים תרבותיים אינם מעניינים אותו והוא מתקשה לחוש בהנאה .שאלותיו: "אז מה הטעם ? בשביל מה?" ותחושותיו: "לא אין לי חשק... " " לא...לא בא לי עכשיו..."הם מסממני ההיכר שלו.

אז בואו ננסה לגדל ילדים קצת פחות מוצלחים...מעצבנים לפעמים...אבל אמיתיים וממשיים שיכולים להנות מהחיים!

אסתי זיסמן - מטפלת מוסמכת באמנות ומדריכת הורים
054-4519969

 
 

תגובות למאמר

הוסף תגובה      

לא נמצאו נתונים

הוסף תגובה      

עידן-הדלי - גולשים לעידן החדש
הערה חשובה: הנכם נדרשים לקרוא בעיון את תקנון האתר לפני הגלישה והשימוש באיזורים השונים
מותאם לצפיה ברזולוציה של 800 על 600 פיקסל

ניהול תוכן מבית עידן-הדלי           חבילות אירוח אתרים
 

עידן-הדלי לאסטרולוגיה, הורוסקופ, תקשור, קריסטלים, פירוש חלומות, מטפלים, מיסטיקה, רוחניות, ריפוי טבעי ועוד מנושאי העידן החדש.