עזרה צור קשר
עידן-הדלי - מגזין וירטואלי על אנשים, טבע, כדור הארץ והעידן החדש
???? ???????

Zootherapy - טיפול בעזרת בעלי חיים 
מאת: נועה גפני 
     
 

noa_gafni_1_1שמי נועה גפני ואני מטפלת בעזרת בעלי חיים. אני מחוברת לחיות מהיום בו נולדתי: תמיד גידלתי כלבים וחתולים והם היו חלק בלתי נפרד מחיי. כיום אני מגדלת חתולה ג'ינג'ית-לבנה שהיא עבורי אקט טיפולי יום יומי...
עשיתי תואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה וכאשר סיימתי את לימודי היה לי ברור שאני רוצה להמשיך ללימודים אשר ימלאו לי את הנפש ויוליכו אותי ע"פ הראייה האישית שלי. נוכחות של חיה בחיים משרה בפשטות נועם, רוגע ודאגה, מלמדת אחריות והתחשבות באחר לפני ההתמסרות לעצמי ואינה דורשת תקשורת ורבלית, לפחות לא באופן מיידי.
.
אני מאמינה, עוד לפני לימוד טיפול בעזרת בע"ח, שהחיה מחברת בין עולמו הפנימי של הילד לבין בעלי החיים בסביבת החיים שלהם - וכך נפגש הילד עם חוויה מוכרת לו מהקשר אחר, בדרך כלל אנושי ולא בהכרח מודע - ובעלי החיים משמשים כמתווכים לעולמו הפנימי של הילד. כאשר נמצא הילד בנוכחות חיות הוא מביא חוויות מעולמו הפנימי (התנסויות/פנטזיות/משאלות/דמיונות ועוד) – אשר מושלכות ומועברות על ואל בעלי החיים. בכך הוא עשוי להזדהות ו/או להתעלם ו/או להתכחש לחיה, לכעוס ו/או לסלוד ו/או להתרפק על החיה.
.
טיפול בעזרת בעלי חיים הינו תחום חדש יחסית בארץ, אך בעולם הוא מיושם כבר שנים רבות. התחום מתבסס על מפגשים ישירים עם בעלי חיים שונים, המפתחים ומעצימים יכולות בתחומים מגוונים כמו שימוש בתפקודים מוטוריים, תקשורתיים ורגשיים.
הקשר המשולש של מטופל - בעל חיים - מטפל שונה מכל קשר טיפולי אחר שכן בעל החיים הינו גורם מקשר המאופיין בראש ובראשונה בקבלה ללא תנאים, מגע וקשר בלתי אמצעי, בעל יכולת תגובה ספונטנית.
בעל החיים מאפשר למטופל להשליך עליו תכנים מעולמו הרגשי. המטפל, שאמור לייצג דמות מקבלת, מכילה ולא שיפוטית, נתפס עוד יותר ככזה בזכות בעלי החיים המלווים אותו. כאשר המטופל מתמודד עם תכנים רגשיים קשים, קל לו יותר לייחס אותם לחיה וכך, בעצם, לספר על עצמו דברים שקשה לו לבטא ולהתמודד איתם.  
טיפול בעזרת בעלי חיים מעניק למטופל ביטחון וחיזוק להערכה העצמית שלו ותחושה של שליטה במצב ומאפשר למטופל לחוות את הצד המיטיב שלו - הצד הרך, הדואג, המסור והאוהב.

noa_gafni_2_1יש מגוון מטרות לעבודה עם בעלי חיים:
הקניית  כישורי חיים ופיתוח מיומנויות חברתיות - סקרנות וחקירה, סבלנות והקשבה, יכולת בחירה, שיתוף פעולה, התרגעות, תכנון וביצוע משימה, לקיחת אחריות.
בתחום הרגשי - פיתוח מיומנויות של הבעת רגשות, התמודדות עם תוקפנות, התגברות על פחדים, פיתוח מודעות לתחושות, יצירת מגע, יצירת קשר והתמודדות עם נושאים כמו לידה, פרידה ומוות.
במישור ההתנהגותי - דחיית סיפוקים, התבוננות והקשבה, מילוי הוראות.
בתחום הקוגניטיבי - פיתוח הקשב, הקניית מיומנויות חשיבה – איסוף נתונים, מיון, ארגון במרחב, עידוד ותרגול קריאה וכתיבה.
תחום הטיפול בעזרת בעלי החיים מנצל את איכויותיו של הקשר ההדוק אדם-חיה למטרות טיפוליות. מתברר שהכללת בעלי חיים במערך הטיפולי-נפשי עשויה לסייע מאוד בהתקדמות הטיפול ובחיזוק הקשר בין המטפל למטופל.

אני מציעה טיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים - נוכחותם של בעלי חיים בחדר הטיפולים מאפשרת ואף מזמינה מגע – בין המטופל לחיה ובין המטפל לחיה וזאת בהתאם לכללי האתיקה המחייבים כל סיטואציה טיפולית להימנע ממגע גופני בין המטפל למטופל. עם זאת, בטיפול בעזרת בעלי חיים נוצר לעיתים, באופן בלתי-נמנע, מגע פונקציונאלי בין המטפל למטופל, כמו במקרה בו המטפל מעביר בעלי חיים אל המטופל או כאשר המטופל והמטפל מלטפים יחד את החיה.
מקום הטיפול הינו במוזיאון הטבע, שם יחדיו ניגשים לפינת החי, המטופל בוחר חיה אליה הוא מתחבר/ מתעניין/ רוצה ויחד עם אותה חיה ניגשים לחדר צידי בו אין נוכחות של חיות נוספות. בחדר בו נהיה אני נותנת למטופל מרחב, תוך התמקדות בחיה. המרחב והחשיבות שמעניק התחום למגע בין הדמויות הנוכחות במערך הטיפולי הופך את הסיטואציה של  המפגש הטיפולי לחמה, אנושית ובעלת יכולת הכלה גדולה.

.
נועה גפני - מטפלת מוסמכת
אשמח לעמוד לרשותכם בכל נושא, שאלה ובקשה.
אל תתביישו, צרו קשר באמצעות:
נייד: 054-4493183
דואר אלקטרוני:
noagafny@hotmail.com

 
 

תגובות למאמר

הוסף תגובה      

לא נמצאו נתונים

הוסף תגובה      

עידן-הדלי - גולשים לעידן החדש
הערה חשובה: הנכם נדרשים לקרוא בעיון את תקנון האתר לפני הגלישה והשימוש באיזורים השונים
מותאם לצפיה ברזולוציה של 800 על 600 פיקסל

ניהול תוכן מבית עידן-הדלי           חבילות אירוח אתרים
 

עידן-הדלי לאסטרולוגיה, הורוסקופ, תקשור, קריסטלים, פירוש חלומות, מטפלים, מיסטיקה, רוחניות, ריפוי טבעי ועוד מנושאי העידן החדש.