עזרה צור קשר
עידן-הדלי - מגזין וירטואלי על אנשים, טבע, כדור הארץ והעידן החדש
???? ???????

הכול יהיה בסדר 
מאת: אסף אוחיון 
     
 
56102מה הקשר בין יציאת מצרים למציאות של ימינו?
משפחה המורחבת מתכנסת סביב השולחן החג. סבא שמואל בראש, כרגיל, מנופף לשווא  בחוברת ההגדה, ודופק על השולחן בגביע הפלסטיק, במאמץ נואש להשתיק מעט את ההמולה המתחוללת סביבו.

נכדיו המשועממים מחרישים את אוזניו (החירשות ממילא) בצווחות קולניות, רוקעים ברגליהם, מתרוצצים הלוך ושוב בין הכיסאות ומחרבים לאט ובשיטתיות את הבית.
"מתי הם יירגעו כבר?" הוא נאנח, ומנסה להצית מחדש את שירת "עבדים היינו" בגרון ניחר. הדודה קלרה מצידה, ממשיכה בשליפה סדרתית של מטליות, בניסיון למחות את אגלי הזיעה הקרה  שמציפים  את  מצחה.  אבישי, בנה הבכור, ואשתו דנה, מפהקים יחדיו את הפיהוק העשירי  שלהם  הערב,  ועדיין  לא הגענו לדף הראשון של ההגדה.

בסתר ליבם מייחלים כולם שמחלת השכחה של סבא שמואל תכריע אותו, תסייע בקיצור קריאת  הטקס המייגע של ההגדה, ותקרב את שעת הסעודה. אחרי הכול, יש עוד נסיעה מתישה הביתה בפקקים...

נשמע לכם מוכר?
חכמת הקבלה טוענת כי סיפור ההגדה הוספד בטרם עת. נכון, צריך לנער מעליו את האבק ולהפריך כמה מיתוסים נפוצים, אבל אפשר בהחלט להחזיר אותו לחיים. אז כדי לעבור את החג בשלום, ואולי אפילו ליהנות ממנו מעט בדרך. ערכנו למענכם לקסיקון קטן, שיעזור לכם לפתוח חלון אל עולם התכנים המופלא של ההגדה.

מושג לחג

מצרים
"מצרים" הוא מושג אלגורי המתאר גישה אגואיסטית לחיים. גישה זו, שהגיעה לשיא פריחתה במאה  העשרים  ואחת,  מתארת את אורח  החשיבה  השולט  כיום  בעולם: "דאג לעצמך ככל היותר, ואם צריך, תעשה את זה גם על חשבון אחרים".

יציאה לחרות
מי שמגלה שהגישה האנוכית גורמת לו רק צער וייסורים, מגיע  למסקנה שעליו לצאת לחרות מהרצונות  האגואיסטיים, ולהחליפם ברצון לחיבור ואחדות בין בני האדם.

פרעה ומשה

"פרעה" מלשון  "פה-רע", מסמל את שליטת האגואיזם  על החברה האנושית. "משה",מלשון "למשות", מייצג את רצונם של בני האדם להימשות מתוך השעבוד לאגו אל עבר קשר הדדי ומתחשב.

חמץ
החמץ הוא  סמל ליחס  הקלוקל בין אנשים. בערב חג הפסח נהוג לשרוף את החמץ. ביעור החמץ מבטא את החלטתו של האדם להיפטר כליל מהאגו. החלטה זו הוא מקבל לאחר שהוא מבין שהדרך היחידה שלו  להצליח בעולם המקושר שבו אנו חיים היא לרצות לנטרל את האגו מיחסיו הבין אישיים.

מצה
כשבני ישראל יצאו ממצרים, הם לא נתנו לבצק לתפוח ולהחמיץ. כדי שנוכל גם אנחנו לצאת יחד לעבר  עתיד של אושר ושגשוג, כדאי שנשתדל לא לתת לאגו לתפוח ולהתנפח.

ניקיון הבית

לפני שמשתחררים מהאגואיזם שממרר את חיינו, צריך לעשות "בדק-בית" ולוודא שאנחנו אכן נקיים מכל "פירור" של אהבה עצמית.

קריעת ים סוף
קריעת ים סוף היא סמל לנקודת מפנה גורלית.כאשר מצטבר רצון חזק להשתחרר משליטת האגואיזם ומספר רב של אנשים מחליטים "לצאת ממצרים"  ולאמץ גישה חדשה לחיים, מתרחשת תופעה שנראית כנס.  מתגלה דרך חדשה שבה אפשר לצעוד יחד בבטחה, למרות שקודם נדמה היה  כי  אי אפשר ללכת בה.


אסף אוחיון, עורך תוכן ומנחה
בערוץ הקבלה, אפיק 66 בYES.

 
 

תגובות למאמר

הוסף תגובה      

לא נמצאו נתונים

הוסף תגובה      

עידן-הדלי - גולשים לעידן החדש
הערה חשובה: הנכם נדרשים לקרוא בעיון את תקנון האתר לפני הגלישה והשימוש באיזורים השונים
מותאם לצפיה ברזולוציה של 800 על 600 פיקסל

ניהול תוכן מבית עידן-הדלי           חבילות אירוח אתרים
 

עידן-הדלי לאסטרולוגיה, הורוסקופ, תקשור, קריסטלים, פירוש חלומות, מטפלים, מיסטיקה, רוחניות, ריפוי טבעי ועוד מנושאי העידן החדש.