עזרה צור קשר
עידן-הדלי - מגזין וירטואלי על אנשים, טבע, כדור הארץ והעידן החדש
???? ???????

"כי האדם עץ השדה" 
מאת: ניב נבון 
     
 
לאורך דורות, נעזרו המקובלים בדרך התפתחות האילן, כדי לתאר עבורנו את התהליך שעובר האדם - מתחילת דרכו ועד שהוא מגיע אל השלמות. המקובלים תיארו בצורה חיה וברורה את תהליך הגדילה הרוחנית שלנו, שסופו להצמיח פירות רוחניים מתוקים ועסיסיים. בכתביהם הם תיארו את ט"ו בשבט כחג המסמל את נקודת השיא שאליה צריכה ויכולה להגיע הבריאה כולה, והמשילו את הנקודה הזו לפרי בשל.
עוד במאה ה-16קיבל ט"ו בשבט משמעות מיוחדת על ידי מקובלי צפת, שאף קבעו את "סדר לילשמחת  האילנות". הם נהגו ללבוש ביום זה בגדי חג, לקשט את השולחנות בפרחיםובענפיהדסים ולערוך אותם עם שפע פירות ארץ ישראל ויין. אז נהגוהמקובלים לשבת וללמוד מתוך ספר הזוהר. המקובלים, ייחסו חשיבות גדולה לט"ו בשבט וקבעו אותו כסמל להזדמנות שיש לכל אחד מאיתנו לקטוף את הפרי הטובביותר שמחכה לנו - חיים רוחניים.
 
צמיחה: הוראות הפעלה
האילן, כתבו המקובלים, מסמל את האדם שהבשיל והגיע להחלטה שהואמרגיש צורך בהתפתחות רוחנית. כדי לעשות זאת, עליו "לנטוע את עצמו"בקרקע פורייה ולטפח את צמיחתו עד שיבשילו פירותיו. באגרת מיוחדת שכתב לתלמידיו, הקביל הרב ברוך אשלג (הרב"ש), מגדולי מקובלי המאה ה-20, את התפתחותו הרוחנית של האדם להתפתחות האילן. בדבריו, הוא עמד באריכות על הדרך הרוחנית שצריך לעבור אדם הרוצה לזכות לפירות הרוחניים עוד בחייו. להלן "טעימה" מהוראות ההפעלה ל"צמיחה רוחנית":
 
להכין את הקרקע
הצעד הראשון שעלינו לעשות כדי להתקדם רוחנית מכונה זריעה. כשמדובר באילן, הדבר החשוב ביותר לצמיחה נכונה ובריאה של העץ, הוא לבחור בקרקע פורייה. כך גם אצל האדם. הסביבה שמשפיעה על חיינו, אינה מסתכמת רק בחוג המכרים שלנו. סביבתנו כוללת גם את התקשורת ואת המקורות שמהם אנו שואבים מידע על העולם שלנו, מידע שמשפיע על צורת החשיבה, ועל תפיסת המציאות שלנו. כדי להתפתח רוחנית, עלינו לחפש את הסביבה הטובה ביותר עבורנו, שתספק לנו את כל התנאים הנחוצים להתקדמותנו.
ומהי אותה סביבה? ספרי הקבלה המקוריים, הם שמעוררים ומנחים את האדם בדרכו לגילוי המציאות הרוחנית. לפיכך, ככל שהאדם יתעניין יותר בחכמת הקבלה ויקרא בספרי המקור האמיתיים, הוא ישכיל להכין סביבה טובה ומותאמת לצמיחתו הרוחנית.
 
הפסולת הופכת לדשן
לאחר שהכנו סביבה טובה עלינו לדשן את הקרקע. כשמדובר בדרכנו הרוחנית, מקבל שלב זה משמעות עמוקה יותר. הרוחניות שנראתה לנו, אך לפני רגע, חסרת חשיבות או לא נחוצה, מתחילה לתפוס מקום מרכזי יותר בחיינו ומוסיפה מימד מלא תקווה. עם התקדמותנו, אנו מתחילים להבין את הסיבות לאירועים שקורים בחיינו, והחשיבות החדשה שמקבלת הרוחניות בעינינו, מוסיפה לנו חיוניות שמתחדשת בכל רגע. כך מה שהיה בעבר חסר חשיבות עבורנו ונראה לנו כפסולת, הופך לדשן שמסייע להתפתחותנו הרוחנית.
 
מכשירים את הקרקע
על מנת שהגרעין יוכל לנבוט ולהכות שורשים, יש להכשיר את הקרקע. הרב"ש מסביר, שכפי שחופרים בעיקרי האילנות, גם האדם צריך לחקור לשם איזו מטרה בא לעולם הזה.
החיפוש מתחיל בשאלה על מטרת החיים, אולם עם ההתקדמות בסולם ההתפתחות הרוחני, הופכת שאלה זו למקור של אור בדרכו לעבר המטרה. כך, הוא לומד לחקור את הרבדים העמוקים של המציאות.
 
מסירים את הענפים היבשים
מילדות, אנו סופגים השפעות רבות מהסביבה שבה גדלנו, שהטביעה בנו שאיפות, מוסכמות ודעות קדומות כלפי המציאות. סביבה זו לא נטעה בנו ידיעות על קיומו של פירות אמיתיים, רוחניים בחיינו, אלא לרוב חינכה אותנו לחפשבחיינו רק אחר פירות חולפים וזמניים. בשלב מסוים בהתפתחותו הרוחנית, האדם מתחיל להרגיש שהמוסכמות שעל ברכיהן חונך הופכות ל"יבשות". כפי שענף שהתייבש על העץ אינו יכול להניב פריוצריך להסירו מהעץ, כך גם אנחנו לומדים איך להסיר מעצמנו בהדרגתיות את מהשמעכב אותנו מלהבין את המשמעות האמיתית של חיינו.
 
"וְנָתַתִּי גִשְׁמֵיכֶם, בְּעִתָּם; וְנָתְנָה הָאָרֶץ יְבוּלָהּ, וְעֵץ הַשָּׂדֶה יִתֵּן פִּרְיוֹ." (ויקרא, כו, ד')
ט"ו בשבט הנקרא ראש השנה לאילנות מסמל עבורנו הזדמנות להתפתחות חדשה. הקרקע פורייה ומוכשרת לצמיחה רוחנית, וכל מה שעלינו לעשות הוא רק להשתמש בהוראות ההפעלה הפשוטות שהותירו לנו המקובלים ולהוסיף מעט מחכמת הקבלה לתוך חיינו.
כשנעשה זאת נגיע כולנו למרום הסולם הרוחני ואז נוכל לחגוג ביחד, כעם שלם ומאוחד, את ט"ו בשבט הרוחני, את חג החיים.
 
ניב נבון הוא כתב בעיתון "קבלה לעם". "קבלה לעם" הוא עיתון א-פוליטי, לא מסחרי ומטרתו היא להפיץ בצורה חופשית וללא תשלום את הידע העצום הטמון בחכמת הקבלה האותנטית. Niv_n@kab.co.il
 
 

תגובות למאמר

הוסף תגובה      

לא נמצאו נתונים

הוסף תגובה      

עידן-הדלי - גולשים לעידן החדש
הערה חשובה: הנכם נדרשים לקרוא בעיון את תקנון האתר לפני הגלישה והשימוש באיזורים השונים
מותאם לצפיה ברזולוציה של 800 על 600 פיקסל

ניהול תוכן מבית עידן-הדלי           חבילות אירוח אתרים
 

עידן-הדלי לאסטרולוגיה, הורוסקופ, תקשור, קריסטלים, פירוש חלומות, מטפלים, מיסטיקה, רוחניות, ריפוי טבעי ועוד מנושאי העידן החדש.