welldone
HELP! צור קשר
מיסטיקה, רוחניות, יהדות וקבלה
???? ???????
חלומות, מיסטיקה, רוחניות, אסטרולוגיה, עידן חדש, מטפלים
 
פורום - פסיכולוגיה רוחנית בהנהלת - רונית נשר 
שולח עודכן לאחרונה

ואלי

 

 

רונית נשר

  20:03 22/06/2006
  הי ואלי,

פסיכולוגיה רוחנית היא גישה פסיכולוגית הרואה את האדם כשלם, על כל רבדיו, ונותנת מקום גם לחלקים הרוחניים, לרובד הנשמה, למדיטציה, לחוויות מחיים קודמים.
המטפל מתבונן גם ברמת הנשמה של המטופל, ולא רק בהצהרות החיצוניות.

הנה משהו שכתבתי על פסיכולוגיה רוחנית- אולי זה יעזור קצת להבין:

פסיכולוגיה רוחנית – יש חיה כזו?
כששואלים אותי: "פסיכולוגיה ורוחניות – איך זה מסתדר ביחד?" אני תמיד חושבת: איך אפשר שלא...? הרי פסיכולוגיה בשפת העם זה: הנהונים רציניים של המטפל, מנגנוני הגנה, הדחקה, עצמי, אגו, סופר אגו, איד, פרויד.... ורוחניות זה: רוח, אהבה, לב פתוח, נשמה, אנרגייה, צ´קרות, גלגולים קודמים...?

איך זה מתחבר?
הוריי מספרים, שכשהייתי ילדה קטנה, בערך בגיל ארבע-חמש, הייתי מתעוררת בבוקר ושואלת אותם: "מה אני יכולה לעשות היום למען האנושות?". והם חשבו שזה סתם משפט מצחיק שלמדתי בגן... במשך שנים, ליווה הסיפור הקטן והמצחיק הזה את המשפחה כבדיחה, אך בעשור האחרון הבנתי שאני מתייחסת לזה ברצינות רבה. כנראה שזה אחד הדברים המשמעותיים שעיצבו את חיי המקצועיים והאישיים.

הפסיכולוגיה הרוחנית עוסקת בהבנת נפש האדם – על כל רבדיה. זהו שילוב שנוצר מתוך צורך – כאשר מטפלים רבים, בראשם עמד אברהם מאסלו בשנות ה- 20, הרגישו שלפסיכולוגיה הקונבנציונלית אין מענה מספק להבנת נפש האדם.
רב הגישות הפסיכולוגיות הקונבנציונליות נותנות מקום בעיקר לחלקים המנטליים (השכל) והרגשיים. בעוד שבפסיכולוגיה הרוחנית קיימת הבנה שיש צורך להזין את ארבעת הרבדים: החלק הפיזי, החלק המנטלי, החלק הרגשי והחלק הרוחני-אנרגטי.

הרעיון הוא לאפשר לאדם לחבר בין החלקים, להיות מחובר לעצמו. אני מאמינה שכך אנו בנויים: מהמון חלקים, כמו בפאזל רב-מימדי, ובכל פעם כמה חלקים תופסים את מרכז תשומת הלב שלנו. לפעמים יש חלקים שאנו מנותקים מהם, כי אנו פוחדים מהם, או לא אוהבים אותם... אבל ככל שאנו מתרחקים מחלקים שלנו, אנו מתרחקים ממי שאנחנו, מעצמנו.
אני מאמינה שאם ניתן מקום לכל הרבדים, ונעניק תשומת לב וריפוי - לחלקים הפיזיים, הרגשיים, המנטליים, והאנרגטיים/רוחניים – נוכל להתפתח עוד ועוד ו... השמיים הם הגבול (גם הם כבר לא ממש גבול, נכון?). גם אם יש חלקים אותם הדחקנו במשך שנים, כי לא היינו מסוגלים אז להתמודד איתם - אולי היום הגיע הזמן לרפא? הרי היום אנו כבר לא נמצאים במקום בו היינו אז? והיום, אולי בניגוד לעבר, יש אפשרות לעשות את הריפוי בליווי, ביחד, לא לבד.

גם בפסיכולוגיה הרוחנית עצמה ישנם כמה זרמים, והבנה שאת התהליך עושים המטפל והמטופל (או קבוצת המטופלים) ביחד. המטפל מביא עימו את נסיונו, השקפת עולמו, וכמובן ההכשרה האקדמאית שלו – אך בעיקר את הלב שלו, את האדם שהוא, ואתה חיבור בין כל רבדיו כאדם, ובישיבה המשותפת, בחלל משותף, נוצר דיאלוג לצורך ריפוי.

עבורי, פסיכולוגיה רוחנית, היא הסתכלות על המטופל כעל עולם ומלואו. נכון, הוא הגיע בשלב של קושי, או בדיקה, אך זה לא הופך אותו ל"מקרה". ה"מקרה" (שלדעתי הוא לא במקרה..) הפגיש אותנו לדרך משותפת בתקופה מסויימת. מנסיון שלי- אנשים שמגיעים אליי, לא מגיעים סתם. אולי כך חושבים בפגישה הראשונה, אך עם הזמן מתבהר ההקשר שהביא את אותו אדם דווקא אליי. ייתכן שאלו סוגיות משותפות, שאני כבר עברתי בעברי ויכולה להנחות ולכוון, או ייתכן שאלו שעורים משותפים ברמת נשמה, לעיתים אלו חוויות משותפות מחיים קודמים.

יש אנשים שמסתייגים גם מהמילה "מטופל" – אני דווקא אוהבת אותה. מטופל מלשון - TAKING CARE... TO TAKE CARE OF
ואני מרגישה שאני באמת מטפלת, במלוא מובן המילה, באדם שמגיע אליי. אני לא רק שומעת, מקשיבה ומהנהנת – כפי שאנשים אוהבים להניח על אנשי טיפול.
אני משלבת גישות וטכניקות שונות, בהתאם לצורך של המטופל ובהתאם לסוגייה אותה הוא מביא. במפגשים האישיים לדוגמא אני משלבת את פסיכולוגיית הגשטאלט, עם הילינג קריסטלי, אנרגטי והילינג רוחני. אני נעזרת בפסיכולוגיה התהליכית, בדמיון מודרך ומדיטציה ובעבודה על חלומות של מטופלים (כן, גם חלומות נבואיים..).
כשעולה זכרון מתקופת חיים אחרת (גלגול קודם) – אני בודקת מדוע הגיע היום לחדר הזכרון הזה - מה הוא יכול ללמד אותנו? לעיתים זכרון קדום כזה עולה דרך חלום, או בזמן הילינג. אני לא מכוונת לשם- אם הוא עולה, אנו מסתכלים עליו ולומדים ממנו.

עבורי, פסיכולוגיה רוחנית היא דרך התבוננות שונה על החיים, ומאפשרת לראות ולהבין את החוויות, ההתנהגויות והקשים בחיים – בזווית ראייה אחרת מהמקובל. זווית ראייה רחבה - הרואה תמונה גדלה של החיים, ואולי רצף של תמונות או אפילו סרט שלם.
במהלך שנות ההתפתחות המקצועית והרוחנית שלי, שמתי לב, שהטיפולים והקורסים שלי כבר אינם "או פסיכולוגיה - או רוחניות", אלא הפכו למשהו אינטגרטיבי.

אני מביאה את עצמי.
ולזה , ביני לבין עצמי, אני קוראת - חיבור. 

ואלי

  21:25 23/06/2006
 
מעניין מאד!

המאמר שצרפת מצא חן בעיני.

באמת הגיע הזמן שמטפלים קונבנציונאליים יגעו בשדות לא ידועים להם ויבינו את מקור כל הדברים כולם.
תמיד חשבתי שבבתי משוגעים נמצאים כמה מהאנשים הרוחניים ביותר , המתקשרים הגדולים ומגלי חושי העל , כמובן לא כולם אבל בוודאי יש כמה ....
השיטה שאני משמשת בה מורה דרך מעלה מנבכי תת -המודע את הדילמות הקונפליקטים והתפיסות שמלוות את האדם מינקותו וזאת בעזרת תדרים של פרחי ארץ ישראל , לפי שיטתו של נתן אמסטר .
בהחלט מומלץ לפסיכולוגים להתנסות בכך...
פן נוסף ללמידה והסתכלות.

בהצלחה לך בדרכך!
בשמחה אמשיך לעקוב כאן אחר ההתפתחויות .
באהבה ואלי.


 

הוספת תגובה      

עידן-הדלי - גולשים לעידן החדש
הערה חשובה: הנכם נדרשים לקרוא בעיון את תקנון האתר לפני הגלישה והשימוש באיזורים השונים
מותאם לצפיה ברזולוציה של 800 על 600 פיקסל

ניהול תוכן מבית עידן-הדלי           חבילות אירוח אתרים
 

עידן-הדלי לאסטרולוגיה, הורוסקופ, תקשור, קריסטלים, פירוש חלומות, מטפלים, מיסטיקה, רוחניות, ריפוי טבעי ועוד מנושאי העידן החדש.